آیا مریخ به بزرگی ماه دیده خواهد شد؟ نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط محمد کرمی   
12 تیر 1388 ساعت 08:39
Image مریخ به بزرگی ماه دیده نخواهد شد ولی نزدیکتر از قبل قابل رویت است. متاسفانه این خبر برای بسیاری از مردم مخابره شده است، که می گفت مریخ به اندازه ماه کامل در مردادماه دیده می شود. یکبار دیگر می گویم این موضوع کاملا اشتباه است و محال است که اتفاق بیافتد.
علاوه بر این در سال  1388 مریخ سر جای خود قرار داشت ولی تا پایان سال در اآسمان شامگاهی قابل رویت نبود و اکنون در صبحگاه در نزدیکی سیاره زهره به مانند ستاره‌ای از قدر 1 قابل رویت است.
مریخ هر 2 سال و 2 ماه یکبار به نزدیکترین فاصله از زمین خواهد رسید و فرصت مناسبی برای تحقیق و پژوهش  بر روی این سیاره توسط ستاره‌شناسان آماتور بوجود خواهد آورد. دانشجویان دانشگاه  ایموری ماشین حسابی را اختراع کردند که مسافت واقعی مریخ تا زمین را یطور دقیق محاسیه می کند. جالب است که بدانید این ماشین حساب نشان می دهد که چقدر سریع مریخ به زمین نزدیک میشود.( سرعت نزدیک شدن را محاسبه می کند ). ولی بدین معنی نیست که مریخ به اندازه ماه کامل دیده خواهد شد .
 

 
مسافت در مبنای مایل تخمین زده می شود که هرگاه به رنگ آبی در آید بدین معنی است که مریخ به زمین نزدیک می شود و این خیلی جالب است !!اگر می خواهید بدانید که چرا مریخ به اندازه ماه کامل بزرگ نمی شود مطالب زیر را بخوانید :

حتی با اینکه مریخ از سال 2003  ( 1382 ) به زمین نزدیک شده است، باز هم 35 میلیون مایل تا زمین فاصله دارد که معادل 56 میلیون کیلومتر است .مجبورید که اندازه مریخ را 75 برابر بزرگ کنید در این صورت مریخ بدون تلسکوپ به اندازه ماه کامل قابل رویت خواهد بود. مریخ تا سال 2287 نزدیکتر از این نخواهد شد. در نمودارRobin Scagell   تغییرات مسافت زمین تا مریخ در طول چند دهه آینده به تصویر کشیده شده است . اندازه مریخ بطوری که در آسمان رویت می شود ترسیم شده، که با کمان 25 تقریبا نصف اندازه مشتری در آسمان است .( در حال حاضر مشتری از مریخ بزرگتر دیده می شود) و مشاهده می شود بزرگترین انداره مریخ در سال 2003 می باشد. مریخ هرگز به اندزه ماه کامل دیده نخواهد شد.  برای اطلاعات بیشتر به مقالات( UT ) 2008 ،2006،2007و 2005  مراجعه کنید .
 
< بعد   قبل >