جشنواره ساعتهای آفتابی

ساخت ابزارهای ستاره‌شناسی لذت خاصی برای علاقه‌مندان به این دانش دارد. این بار فرصتی پیش آمده تا علاقه‌مندان با ساخت ساعت آفتابی در جشنواره ساعت‌های آفتابی شرکت کنند.

جشنواره ساعت‌های آفتابی 1 تیر 1396 در محل دفتر آسمان شب ایران و با همکاری سازمان خدمات اجتماعی شهرداری منطقه 6 تهران برگزار می‌شود.

 قرار است به اتفاق هم، پا به دل تاریخ گذشته ایران و جهان بگذاریم و در مورد یکی از ابزارهای قدرتمند گاهشماری که به نام ساعت های آفتابی یا Sundial مشهورند اطلاعات ارزشمندی بیاموزیم! قدمت این ابزارهای ساده اما کاربردی به 5000 سال پیش بر می گردد. به گفته هرودت شاید سومریان و کلدانی ها و تمدن های حاشیه بین النهرین را به عنوان اولین سازندگان ساعت های آفتابی بدانیم. اولین نمونه های ساعتهای آفتابی را به شکل عمودی می ساختند.
ساعت آفتابی با عقربه انسان روز شنبه 14 مرداد ماه 1391 با حضور مسئولین شهر شیراز رونمایی شد. این ساعت آفتابی که بر اساس حرکت هشتی شکل خورشید کار می کند با امکان تعیین ساعت طلوع و غروب و طول روز و با اعلام ساعت زمستانه و تابستانه، به همت تیم علمی موسسه نجوم و اختر فیزیک پروفسور حسابی شیراز طراحی و ساخته شده است. ابعاد این ساعت آفتابی 8 متر در 4/5 متر می باشد. در زیر تصاویری از اجرای این پروژه را مشاهده می نمایید.

banner taghvim

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.