مژده! قرعه‌کشی یک دستگاه تلسکوپ شکستی 60mm و دریافت 30% تخفیف ویژه برای آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی نام‌نویسی کنید
خستین شهاب باران ارابه‌رانی در تابستان سال ۱۹۳۵ میلادی گزارش شد. بعدها مشخص شد که منشا این بارش دنباله‌داری بلند دوره‌ای به نام کیس (C/1911 N1) با دوره تناوب ۲۰۰۰ سال است. این دنباله‌دار در سال ۱۹۱۱ به هنگام گذر از دورن منظومه شمسی و رسیدن به حضیض مدار بزرگ خود کشف شده است.
نویسنده : بابك تفرشی
منبع : NASA, SpaceWeather
زمین هر سال در شب‌های نزدیک به ۹ و ۱۰ شهریور از نزدیکی جریان توده ذرات رها شده از دم دنباله‌دار می‌گذرد اما در بیشتر سال‌ها این توده چنان رقیق است که شهاب های چندانی از این بارش نامحسوس دیده نمی‌شود. با وجود این مطابق پیش‌بینی‌های گروهی از دانشمندان رشته‌ای از ذرات این دنباله‌دار که در عبور دوره قبل آن، یعنی سال ۸۲ پیش از میلاد، در فضا رها شده است امسال در مسیر برخورد با زمین است. اگر این اتفاق رخ دهد شهاب‌باران تماشایی که شاید بهترین بارش امسال باشد در آسمان رخ می‌دهد
 
به علت پهنای کم رشته ذرات گفته شده زمین در مدت کوتاهی از میان آن می‌گذرد و فقط بخش‌هایی از سیاره که آن هنگام در شب و رو به توده باشند نمایش اصلی را می‌بینند. زمان پیش‌بینی شده اوج ساعت ۱۱:۳۶ به وقت جهانی روز ۱۰ شهریور (یکم سپتامبر) است، یعنی ۳:۰۶ بعد از ظهر به وقت ایران که آسمان روشن است و متاسفانه اوج پیش بینی شده در آسمان ایران دیده نمی‌شود. بهترین مناطق جایی است که در این هنگام زمان محلی آن نزدیک به سپ‍یده‌دم باشد و ارابه‌ران در بیشترین ارتفاع در آسمان آنجا قرار بگیرد (یعنی آن بخش از زمین درست رو به توده باشد). این منطقه غرب ایالات متحده است
.
 
 
در ایران احتمال کمی وجود دارد که نشانی از بارش ارابه‌رانی دیده شود اما رصدگران مشتاق می توانند در بامداد شنبه ۱۰ شهریور یا شب پس از آن به جستجوی این شهاب‌ها بپردازند. در هر دو شب وقتی کانون بارش به ارتفاع مناسبی در آسمان ایران برسد (یعنی پیش از سپیده‌دم) حدود ۱۲ ساعت با زمان پیش‌بینی شده اوج بارش فاصله است با این تفاوت که در شب دوم کمی از روشنایی ماه کاسته شده است. 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.