آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
بامداد صبح روز ۲ اسفند ماه ۱۳۸۶ آخرین خسوف قابل مشاهده در آسمان نیم کره شمالی تا اوایل سال ۲۰۱۰ (تقریبا ۳ سال دیگر) بود.
این خسوف که تقریبا تا گرفت کلّی در ۱ درجه ای اُفق غرب قرار داشت و پس از آن کم کم از آسمان شمالی خارج شد و مجو گردید و خسوف تا اوایل خرداد سال ۱۳۹۰ از ما خداحافظی کرد

گروه نجوم ققنوس نیز طبق هماهنگی های قبلی قرار بود با هیئت تحریریّه مجله نجوم در نواحی شهرستان فیروزکوه (برای پخش برنامه زنده از طریق سایت نجوم) کمپ رصدی خود را به پا کند که به خواطر شرایط جوّی که شاید تا آخرین لحظه شامگاه ۱ اسفند همه را برای شبی بارانی غافلگیر کرده بود برنامه ی رصدی نیز با مشکل مواجهه شد و اعضای ققنوس به تنهایی کمپ رصدی خود را در هنرستان کشاورزی هومه دماوند که رصدگاه اصلی دانش آموزان رصدخانه زعفرانیه است که تمام دانش آموختگان رصدخانه خواطره های زیادی در آنجا دارند بر پا کردند و تا بامداد در انتظار گرفت ماه نشستند.

ماه تقریبا در ساعت ۵ صبح وارد سایه ی برخورد اول زمین شد و به ترتیب تا ساعت تقریبا ۶ بامداد وارد سایه ی کلّی شد و هرچه به گرفت کلّی نزدیکتر می شد شرایط بس دشوار میشد چرا که با وارد شدن ماه به سایه زمین و گرفت کلّی اش به اُفق نزدیک میشد و ماه در زمان گرفت کلی کمتر از ۱ درجه با اُفق فاصله داشت و با نزدیک شدن هرچه بیشتر به گرفت کلّی و نزدیکی هرچه بیشتر به اُفق خورشید کم کم به اُفق شرق نزدیکتر میشد و آسمان روشن شرایط رصدی را برای رصد بس دشوارتر میکرد.

به طوری که مشاهده خسوف در هنگام نزدیکی در اُفق بدون ابزار اُپتیکی غیر ممکن بود که شاید در لحظات آخر حتّی جستجو با بزرگترین ابزارها به دنبال ماه بسته (گرفت کلّی) دشوار بود.

ماه تقریبا در ساعت ۴۵/۶ به وقت تهران تا ۷ بامداد با آسمان شمالی خارج خسوف از ما تا خرداد سال ۱۳۹۰ خداحافظی کرد.

دلهایتان آبی و آسمانتان تاریک و همیشه پرستاره باشد.

به زودی کلیپهای فیلم این ماه گرفتگی را در ققنوس مشاهده کنید.

گروه نجوم ققنوس
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.