آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
ماه ، همان ماهی که خیلی از شب ها نقطه ی اشتراک نگاههای ماست، نقطه ی اشتراک نگاه دوستانی که فاصله ای به اندازه ی گیلان تا تهران، تهران تا زابل، زابل تا گیلان و... دارند، اما هر شب به اندازه ی سر سوزن هم که شده ( خواه با مهربانی، خواه بی مهربانی ) به یاد هم به آسمان نگاه می کنند و این وسعت بزرگ پر ستاره را به یاد تک تک شب های رصدی، و سرما و سرما و سرما ...در خاطره شان دوباره مجسم می کنند.

این بار ماه، عاشقان آسمان را به طرز دیگری به دور هم جمع کرد تا در کنار هم و در هنگام نزول رحمت و در نیمه شب نظاره گر قدرت بی منتهای خالق آسمان ها باشند و .....

امسال هم رصدگران انجمن نجوم آماتوری آسمان زنده رود تصمیم گرفتند،جهت رصد خسوف اقدام نمایندو با همکاری آموزش و پرورش  زرین شهر و شهرداری محترم منطقه زرین شهر روز چهار شنبه 1 اسفند ماه 1386 در پارک ساحلی زرین شهر مستقر گردید.به دلیل مهتاب ماه و همچنین آلودگی شدید کارخانه ذوب آهن ، آسمان شهر بسیار نامساعد بود و ستارگان و اجرام به سختی دیده می شدند. با توجه به اینکه خسوف از ساعت 4و4 دقیقه بامداد روز پنج شنبه آغاز می شد و چهار ساعتی زمان تا رصد اصلی باقی مانده بود پس از مستقر شدن در ویلاهای شهرداری در منطقه پارک ساحلی برای آموزش چگونگی رخداد خسوف اقدام گردید . آموزش جهت یابی و پیدا کردن سمت و ارتفاع ماه و اجرام دیگر از جمله آموزشات دیگر گروه بود .مدت زمانی هم برای آموزش سوار کردن تلسکوپ، خطی سازی و قطبی کردن آن اختصاص داده شد . هر چند به دلیل مهتاب ماه زمان مناسبی برای رصد نبود،اما ساعت  1و 30 دقیقه بامداد برای رصد اقدام گردید و با تلسکوپ نظاره گر ارباب حلقه ها ،زحل،و سپس ماه بودیم . دوباره به علت سرمای شدید به اقامتگاه برگشتیم و پس از مدت زمانی استراحت برای بازه ی دوم رصدی اقدام نمودیم . ساعت 3 و 45 دقیقه صبح کم کم ماه تابان خودش را برای ورود به نیم سایه زمین آماده می کرد و در راس ساعت 4 و 8 دقیقه وارد  نیم سایه شد .ساعت 5و 10 دقیقه بامداد روز پنج شنبه گرفت کلی آغاز گردید. فاصله ماه و زحل در این زمان 6 درجه و فاصله ماه و قلب الاسد 1در جه ثبت شد. ساعت 5و 55 دقیقه سایه تقریبا به نیمه ماه و ماه به ارتفاع 8 در جه رسیده بود. ساعت6و 25 دقیقه تقریبا چهار در صد از ماه قابل روئت شد در این زمان زحل به دلیل روشنی زمینه آسمان و نزدیک شدن به زمان طلوع خورشید قابل روئیت نبود در ساعت 6و 27 دقیقه با چشم غیر مسلح دیگر قادر به روئیت ماه نبودیم.البته طلوع خورشید 6:45 بود. می توان دلیل ناتوانی برای روئیت ماه را

 1-ورود ماه به افق و لایه ضخیم تر جو زمین

2-آلودگی شدید آسمان و افق شهر به دلیل دود شدید کارخانه ذوب آهن اعلام کرد .

هنوز ماه قابل روئیت بود و به طور کامل وارد نیم سایه نشده بود که رئیس محترم آموزش و پرورش منطقه زرین شهر جناب آقای احمدیان به رصدگران ملحق شدند.

شایان ذکر است انتظار می رفت در پایان گرفت رنگ ماه به سرخی یا مسی گراید اما در منطقه زرین شهر  تنها قسمتهای روشن ماه که وارد سایه نشده بود قابل دیدن بود و قسمتهایی که وارد سایه شده بودند اصلا قابل روئیت نبودند .

بامدادپنج شنبه به رصد سیاره مشتری و قمر های گالیله ای و سیاره زهره هم پرداخته شد .

از اعضای اصلی انجمن آقایان: محسن دهقانی ، بهزاد طهماسب زاده ،سعید توسلی و میلاد امیری و خانم ها :الهام نوروزیان ،سمیه سلیمیان ،مهناز نوروزی و آسیه رفیعی حضور داشتند.

همچنین اعضای پژوهش سرای ابوریحان زرین شهر اعضای محترم گروه روباتیک هم همراهان رصد گران بودند.انجمن نجوم آماتوری آسمان زنده رود از تمامی رصد گران و همراهان کمال تشکر را دارد و آسمان صاف و پر ستاره ای برایتان آرزو می کند.

 

 

 گزارشگر: سمیه سلیمیان

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.