آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 پنجاه و هفتمین باشگاه نجوم رشت  در30 آذر ماه  سال 1390 باحضور شماری از دوستداران آسمان و علاقه مندان به نجوم در سالن دکتر رحمدل مجتمع فرهنگی هنری خاتم الأنبیاء رشت برگزار گردید.
بعد از قرائت قرآن کریم  توسط جناب آقای سعید مجیدی، به دلیل وجود اشکال فنی در سیستم پخش سالن ،در حرکتی نمادین سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط حاضرین به صورت دسته جمعی خوانده شد.پس از پخش یک نماهنگ نجومی مجری، خانم ارشادی از آقای ایمان الهیاری برای ارائه سخنرانیشان با عنوان توانایی انواع تلسکوپ ها دعوت نمودند.
 آقای الهیاری در ابتدا به معرفی انواع تلسکوپ ها پرداخته و در ادامه با نمایش تصاویر گرفته شده با انواع مختلف تلسکوپ ها مزایاء ، معایب و توانایی های هر یک را بررسی کردند. ایشان در انتها با معرفی برخی مشخصه های اصلی در تلسکوپ ها ، مطالب مفیدی را برای علاقه مندان به خرید تلسکوپ ارائه کردند.
    

 
پس از اجرای آقای الهیاری یک نماهنگ نجومی  به نمایش در آمد.

در ادامه مجری از جناب آقای رازقی برای ارائه مقاله ای تحت عنوان مروری بر چرخه حیات ستارگان دعوت نمودند که ایشان اطلاعاتی در مورد چگونگی تشکیل و پیدایش انواع ستارگان در اختیار علاقمندان قرار دادند.
ایشان به بیان این مسئله پرداختند که ساختار اولیه یک ستاره چگونه با بر انگیختگی یک سحابی تشکیل می شود وی همچنین شرایط لازم برای به وجود آمدن یک ستاره ، زندگی و پایان عمر آنها را نیز به تفصیل شرح دادند.
برنامه بعدی نمایش قسمت اول یک فیلم نجومی با عنوان (( درمیان کیهان با استیون هاوکینگ)) به تهیه آقای جابر متین پور بود . این فیلم ارائه نظریات استیون هاوکینگ با موضوع بررسی حیات فرا زمینی بود که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.
بعد پخش فیلم نجومی ، مجری ضمن تقدیر از مقاله برتر باشگاه گذشته تحت عنوان (آنالیز خسوف 25 خرداد90 به تهیه جناب آقای یوسف شعبانی) ،از جناب آقای امیر حسن زاده برای ایراد سخرانیشان تحت عنوان یلدا طولانی ترین شب سال دعوت به عمل آوردند.
ایشان با بررسی ریشه های علمی شب یلدا به خصوصیات و جنبه های تاریخی و فرهنگی این شب اشاره داشتند. در ادامه ایشان به صورت مختصر با مقایسه تقویم های مختلف به بررسی جایگاه شب یلدا در تقویم شمسی به نسبت سایر شب های سال و همچنین سال های کبیسه پرداختند. در پایان نیز با نمایش چند تصویر و انیمیشن موقعیت زمین در طول یک سال و مفهوم طولانی تر بودن این شب را به سمع و نظر حضار رساندند.
در بخش بعد یک نماهنگ نجومی به تهیه آقای علی پور احمد به نمایش در آمد. متاسفانه سخنرانی آخر این باشگاه این ماه با عنوان مخابرات در نجوم که قرار بود توسط جناب دکتر صادق زاده اجرا شود ،به علت عدم حضور ایشان به خاطر دلایل کاری به باشگاه های آتی موکول شد.
 

 
در خاتمه مجری بعد از تشکر از شرکت حاضران، از آنها برای حضور در پنجاه و هشتمین باشگاه نجوم رشت در 26 بهمن1390 واقع در سالن زندیاد دکتر رحمدل مجتمع فرهنگی خاتم الانبیاء نیز دعوت نمودند. ثبت عکس یادگاری از عوامل اجرایی و علمی باشگاه نیز حسن ختام پنجاه و هفتمین باشگاه نجوم رشت بود.

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

  • رد ستارگان دور قطبی بر فراز قله دماوند

    رد ستارگان دور قطبی بر فراز قله دماوند عکاس: هومن اولیایی عکاسی از رد ستارگان، یکی از انواع عکاسی نجومی میدان دید باز است. در این نوع عکاسی،[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.