آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 آخرین گذر سیاره زهره از مقابل خورشید در قرن حاضر در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۱ رخ داد. به همین مناسبت انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران ویژه برنامه ای را برای گرامیداشت این رویداد در پارک معلم اردبیل از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۰ صبح برگزار نمود.
 طبق پیش بینی های به عمل آمده و استعلام از وبسایت های آب و هوا شناسی استان اردبیل و وبسایت خارجی زمین شگفت انگیز، این بار بخت با ما یار بود و هوای اردبیل تا ساعت ۴ بعد از ظهر روز چهارشنبه کاملا صاف و از ساعت ۱۶ به بعد هوا بارانی خواهد بود . هدف از اجرای ویژه برنامه گذر سیاره زهره از مقابل آفتاب ترویج نجوم در جامعه و ارائه توضیحاتی راجع به دانش نجوم و سیارات و خاصه سیاره زهره و معرفی پدیده گذر و تاریخچه آن ، اجرای پروژه های ساده آماتوری برای محک دانسته های تئوری اعضا و نشان دادن زیبایی های خورشید یگانه ستاره منظومه شمسی و زیبایی های آفرینش بود.

در این برنامه که هماهنگی های آن از یک ماه قبل با ارگان های مختلف انجام  شده بود با حضور اعضای انجمن و سایر علاقه مندان به دانش نجوم توانستیم با یک تلسکوپ ۸ اینچ اشمیت گاسگرین سلسترون و با فیلتر اچ آلفا و یک دوربین دوچشمی به صورت شکستی و با استفاده از صفحه نمایش لحظه به لحظه این پدیده را به صورت مستقیم عکاسی نماییم.تصاویر با استفاده از دوربین سونی و با نصب مستقیم توسط مقر به خروجی چشمی تلسکوپ گرفته شد. نکته مهم در این تصاویر دیافراگم های متغییر برای بدست آوردن تصاویری با بهترین کیفیت بود. به دلیل اینکه در کنار رودخانه بالیخیلوی اردبیل بودیم تاثیرات بخار شدن آب رودخانه و  گرمای حاصل از اشعه فروسرخ خورشید به ترتیب با ایجاد تلاطم جوی و داغ کردن قطعات تلسکوپ باعث شد تا لکه های بسیار ریزتر خورشید به خوبی در تصاویر گرفته شده مشخص نباشند ولی لکه های بزرگتر به خوبی با جزئیات ثبت شده اند.

در این برنامه جناب آقای شجاع یک کارگاه در زمینه پروژه های  آماتوری و حرفه ای قابل اجرا و در حال اجرا  حین رصد گذر ارائه دادند که با استقبال عموم روبه رو شد. در اردبیل ساعت میانه گذر "۶:۱:۵۵  و پایان گذر برخورد سوم ساعت "۰۹:۰۷:۰۳ در زاویه برخورد ۲۹۲ درجه و پایان گذر برخورد چهارم "۰۹:۲۴:۳۷ در زاویه برخورد ۲۸۹ درجه بود.لازم به ذکر است که طول جغرافیایی اردبیل ۴۸درجه و ۱۸دقیقه وعرض جغرافیایی آن ۳۸ درجه و ۱۵ دقیقه می باشد.
 
 
 

 
 
در ادامه از تمامی دوستانی که در اجرای این برنامه یار و همراه انجمن بودند تقدیر و تشکر مینماییم.
 انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان)     www.sabalansky.com  
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.