آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

کشف کوازار پلاسمایی که جهان جوان را روشن می‌سازد و در شکل‌گیری کهکشان‌های اولیه یافت می‌شود.

ستاره‌شناسان یک کوازار را با شدیدترین انتشار رادیویی که در جهان اولیه دیده می‌شود پیدا کرده‌اند، یک جت مواد با سرعت بسیار زیاد در آن حرکت می‌کند. دانشمندان در جزئیات بی‌سابقه‌ای نشان داده‌اند که جت‌های پرتابی از یک کوازار در طول اولین میلیارد سال زندگی جهان تشکیل شده است.
 

10021 Plasma spewing quasar

این یک تصور تخیلی از یک جت رادیویی است که مواد از درون کوازار تازه کشف شده که در طول اولین میلیارد سال وجود جهان وجود داشته است، به بیرون پرتاب می‌شوند.
اعتبار: آثار هنری توسط رابین دینل، ارائه شده از موسسه علوم کارنگی


کارنگی ادواردو بانادوس تیمی را هدایت کرد که یک کوازار را با درخشان‌ترین انتشار رادیویی که در جهان اولیه مشاهده شده بود، پیدا کرد، جت مواد با سرعت بسیار بالا از این کوازار به بیرون  حرکت می‌کرد.
کشف بانادوس توسط امانوئل مومجیان از رصدخانه ملی رادیویی نجومی پیگیری شد، به تیم اجازه داده شد با جزئیات بی‌سابقه‌ای از جت شگفت‌انگیز که از یک کوازار تشکیل شده در طول اولین میلیارد سال جهان بوجود آمده است، بهره‌مند شوند.

یافته‌های منتشر شده در دو مقاله در مجله Astrophysical، به ستاره‌شناسان اجازه می‌دهد تا جهان جوان را در طول دوره مهمی که در حال گذار به وضعیت کنونی آن است، بررسی کنند.
کوازارها از سیاهچاله‌هایی در مرکز کهکشان‌های عظیم تشکیل شده‌اند. این کوازار تازه کشف شده، به نام PSO J352.4034-15.3373، یکی از نژادهای نادر است که نه تنها ماده را به درون سیاه‌چاله می‌بلعد، بلکه یک جت پلاسما را در سرعت‌هایی که نزدیک به نور می‌باشد، منتشر می‌کند.درخشش این جت در فرکانس‌های آشکارشده توسط تلسکوپ‌های رادیویی قابل دریافت می‌باشد. اگر چه کوازارها بیش از 50 سال پیش توسط انتشارات رادیویی قوی خود شناسایی شده بودند، اکنون می‌دانیم که فقط حدود 10 درصد از آن‌ها فرستنده‌های رادیویی قوی هستند.
علاوه بر این، نور این کوازار تازه کشف شده حدود 13 میلیارد از 13.7 میلیارد سال جهان را برای رسیدن به زمین گذرانده است. P352-15 اولین کوازار با شواهد واضح از جت‌های رادیویی است که در اولین میلیارد سال تاریخ جهان دیده می‌شود.
بانادوس گفت: "کمبود فرستنده قوی رادیویی از نوباوگی جهان وجود دارد و این درخشانترین کوازار رادیویی است که در آن دوران به میزان قابل توجهی انتشار داشته است."
مامجیان افزود: "این یافته تصویری دقیق‌تری از این کهکشان‌های روشن در این فاصله بزرگ است."
بیگ بنگ جهان را به عنوان یک سوپ داغ از ذرات بسیار پرانرژی آغاز کرد که به سرعت در حال گسترش بود. جهان در اثر این گسترش سرد و به شکل گاز هیدروژن خنثی درآمد، و جهان بدون هیچ منبع درخشانی تاریک شد تا اینکه گرانش،ماده را به ستارگان و کهکشان‌های اولیه تبدیل کرد. حدود 800 میلیون سال پس از انفجار بزرگ، انرژی آزاد شده توسط این کهکشان‌های اولیه باعث شد که هیدروژن خنثی در سراسر جهان پراکنده شده،برانگیخته شود،یک الکترون از دست بدهد و یونیزه شود؛ وضعیتی که گاز از آن زمان تا کنون باقی مانده است.

بانادوس نتیجه‌گیری کرد: "جت این کوازار می‌تواند به عنوان یک ابزار کالیبراسیون مهم برای کمک به پروژه‌های آینده در سنین تاریک جهان نفوذ کند و شاید نشان دهد که چگونه اولین کهکشان‌ها به وجود آمدند."

منبع خبر : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180709101147.htm

همکار و نویسنده گروه آسمان شب ایران، موسس آفاق راهبر آذربایجان

نویسنده: سارا حاتمی

همکار و نویسنده گروه آسمان شب ایران، موسس آفاق راهبر آذربایجان

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.