آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
قابت مسیه ایران رقابتی میان جمع منتخبی از رصدگران اعماق آسمان از سراسر کشور است که از سال ۱۳۸۰ برگزار می‌شود. دقت و کیفیت این برنامه، ملی بودن و نظارت داوران آن را در مقایسه با ماراتن مسیه در دیگر کشورهای جهان منحصر به فرد کرده است. در این رقابت رصدگران باتجربه با ابزار رصدی خود (تلسکو‍پ یا دوربین دوچشمی مناسب) طی یک شب ۱۱۰ جرم فهرست اجرام ژرف‌آسمان مسیه را جستجو می‌کنند شامل شماری از زیباترین سحابی‌ها، کهکشانها و خوشه‌های ستاره‌ای آسمان. زمان مناسب برای دیدن تمام این اجرام در طول یک شب اسفند و فروردین هر سال است.

ماراتن مسیه ایران، رقابتی است که در هشت سال اخیر تبدیل به بهانه ای برای آشتی ایرانیان با آسمان شب شده است، برنامه ای است که از جهات بسیار نسبت به نمونه های مشابهی که در کشورهای دیگر برگزار می شود منحصر به فرد است و تاثیر غیر مستقیم عمیقی بر نفوذ دانش نجوم و ابزار آلات متنوع نجومی به دوردست ترین نقاط میهنمان داشته است. اکنون در هر شهرستان و بخش کوچک و بزرگی از هر استان کشورمان، اگر کسی علاقه به فراگیری نجوم و دانش های مرتبط با آن را داشته باشد، مراکز متعدد و افراد با تجربه ای هستند که با بهره گیری از حداقل امکانات و یک تلسکوپ ساده بتوانند راهنمای او برای آشنایی با آسمان شب باشند، واقعیتی که می دانیم با ده سال پیش قابل قیاس نیست. گسترش علاقه مندی به نجوم، دانشی که می تواند دریچه ای برای نفوذ علم در زندگی روزمره ما باشد، پدیده خوش یمنی است که نتیجه برگزاری برنامه های ترویجی متعدد و البته هدفمندی همچون روز نجوم، باشگاه ها و همایش های نجوم و فعالیت مراکز آموزشی دولتی و خصوصی در کنار فعالیت مشتاقانه گروه های متعدد نجومی بوده است و البته در این بین رقابت های رصدی همچون رقابت مسیه و رقابت صوفی سهم انکار ناپذیری داشته اند.

می دانیم که تا به امروز موسسات گوناگون و دوستداران ترویج علم بسیاری بودنده اند و هستند که راه برگزاری برنامه های ترویجی همچون رقابت مسیه را با پشتیبانی مالی خود هموار کرده و می کنند و پر واضح است که هزینه سنگین برگزاری چنین برنامه هایی در سطح ملی، بدون کمک نهادهای دوستدار علم تقریباٌ غیر ممکن است. اما به حال راهکار آخر در شرایط ناچاری می تواند افزایش هزینه ثبت نام برنامه و تامین کلیه هزینه ها از جانب شرکت کنندگان باشد که بدیهی است انتخاب این گزینه امکان حضور در برنامه را برای بخش قابل توجهی از علاقه مندان دشوار می کند و این خواسته هیچ یک از ما نیست.

در اطلاعیه پیشین مربوط به ماراتن اشاره شده بود که این رقابت در 15 و 16 فروردین در روستای مصر استان اصفهان برگزار خواهد شد. متاسفانه به رغم قول های مساعد نهاد های دولتی مرتبط، به دلیل عدم حمایت این نهاد ها مجبور به تغییر زمان ماراتن هشتم به تاریخ 22 و 23 فروردین 1387 شدیم. هر چند که این مشکلات می توانست منجر به لغو برنامه شود، اما با مساعدت مسئولین طرح هزار و یک شب هزار و یک شرح , موسسه و فروشگاه آسمان و طبیعت پارس ، صنایع اپتیک اصفهان، موسسه و فروشگاه آسمان شب و شرکت های خصوصی احتمالی دیگر، امکان برگزاری ماراتن هشتم با تغییر زمان و مکان برنامه فراهم شد.

عامل دیگر در به تعویق افتادن مجدد زمان برگزاری رقابت، در خواست های متعدد شرکت کنندگان از شهرستان ها بود مبنی بر احتمال بروز مشکلاتی در تهیه بلیط برای وسیله نقلیه و به طور کلی رفت و آمد به تهران و اصفهان در روزهای پایان تعطیلات نوروزی که این می توانست روند امور اجرایی برنامه را با مشکلات جدی مواجه کند.

بدین ترتیب محل برگزاری رقابت نیز به احتمال زیاد به یکی از دو کاروانسرای قصر بهرام یا مرنجاب منتقل می شود. از پذیرفته شدگانی که امکان حضور در رقابت در تاریخ مذکور را ندارند، خواهشمندیم که هر چه سریعتر انصراف خود را اعلام کنند تا امکان جایگزینی افراد انتخاب نشده وجود داشته باشد. محل قطعی رقابت به زودی اعلام خواهد شد.

نگاهی به وضع کیفی و کمی پذیرفته شدگان در ماراتن هشتم:

از میان حدود 400 نفر درخواست کننده، جمع زیر با بررسی دقیق پرسشنامه ها، سوابق رصدی و در مواردی پس از مصاحبه تلفنی با رصدگران پذیرفته شدند. امسال بر خلاف سال های گذشته رقابت مسیه در دو رده رقابتی و آموزشی برگزار می شود و تقریبا نیمی از کسانی که ثبت نام کردند تمایل به شرکت در رده آموزشی داشتند که در نوع خود جالب توجه است. قریب به %70 از پذیرفته شدگان از تلسکوپ و بقیه با دوربین دوچشمی قصد شرکت دارند.

در میان مجموع ثبت نام کنندگان، %19 خانم هایی هستند که قصد شرکت در رده رقابتی را داشتند و %26 خانم ها نیز در رده رقابتی _ آموزشی و به انگیزه کسب تجربه شرکت میکنند، %21 از ثبت نام کنندگان آقایانی هستند که در رده رقابتی _ آموزشی به کسب تجربه می پردازند و %34 باقی مانده آقایانی خواهند بود که در رده رقابتی و به سبک سال های پیش رقابت خواهند کرد.

امسال از 54 شهر در سراسر ایران برای شرکت در ماراتن ثبت نام صورت گرفته است که در مقایسه با سال گذشته (41شهر) رشد چشمگیری را شاهد هستیم. در این بین حضور شركت كنندگان از شهرهایی همچون بم، اقلید، زرین شهر ، بومهن، لالجین، آران و بیدگل، فال، گچساران، خلخال، بوشهر، بیرجند،اسدآباد و شوشتر برای اولین بار در ماراتن مسیه، بسیار نوید بخش است. همچنین حدود %35 متقاضیان از استان تهران هستند که این عدد همچون روند سال های پیش امسال نیز کاهش یافته و نشانه ای بر افزایش روند حضور جدی تر شرکت کنندگان از شهرستان ها است. پس از استان تهران، بیشترین پذیرفته شدگان از استان های خراسان، خوزستان، مركزی، همدان و اصفهان بودند.

قریب به 60% از ثبت نام کنندگان از استان تهران بوده اند که به دلیل فراهم بودن مراکز متعدد در پایتخت برای افزایش سطح تجربه علاقه مندان، ثبت نام کنندگان تهرانی اولویت آخر برای پذیرش در رده رقابتی _ آموزشی ماراتن بوده اند. هر چند هیچ ظرفیت از پیش تعیین شده ای برای هیچ شهر و گروهی وجود ندارد.

انتخاب افراد مناسب برای شرکت در رقابت، از میان 400 نفر با بررسی تک تک متقاضیان انجام شد. پیش بینی اولیه سهم افراد در هر رده، %60 رقابتی و %40 آموزشی بود که با توجه به استقبال جالب توجه از رده آموزشی، انتخاب نفرات بخصوص در این رده دشوار می نمود. نفراتی که در بخش رقابتی شرکت کرده بودند با مقایسه توانایی های رصدیشان انتخاب شدند و برای انتخاب در رده آموزشی، با توجه به تعداد نفرات شرکت کننده، الویت انتخاب با شهرستان ها و در نهایت تعداد معدودی از تهران بود که این افراد نیز با اعمال اولویت زمان ثبت نام و توانایی و تمایل ترویج و یادگیری انتخاب شدند. هم اکنون 56% از پذیرفته شدگان در رده رقابتی هستند و 44% در رده رقابتی _ آموزشی.

امسال برای انتخاب صحیح تر شرکت کنندگان از چندین استان، دست همکاری به سوی بزرگوارانی دراز کردیم که صمیمانه ما را یاری داده اند. ضمن تشکر صمیمانه از این عزیزان، پشتگرم به ادامه همکاری شان تا برگزاری ماراتن هشتم هستیم:

آقای محمد مهدی مطیعی از خراسان، آقای خسرو جعفری زاده از خوزستان، آقای اسماعیل محمدی از فارس، خانم ندا قاسمی از سمنان، آقای سعید بهرامی نژاد از کرمان و مخانم سحر سرگلزایی از سیستان و بلوچستان.

بخش عکاسی رقابت مسیه هشتم:

چنانچه امسال تعداد متقاضیان شرکت در این بخش به حد نصاب لازم برسد، در کنار رده های رقابتی تلسکوپ معمولی و تلسکوپ الکترونیک و دوربین دوچشمی، رده عکاسی ماراتن مسیه نیز افزوده خواهد شد.

این بخش نخستین بار به طور آزمایشی در رقابت ششم انجام شده بود و داوری در آن نیز جداگانه انجام می شود. شرکت کنندگان در این رده، همزمان با سایر رصدگران که به رصد اجرام فهرست مسیه می پردازند، به عکاسی از اجرام فهرست مسیه در طول یک شب خواهند پرداخت و بدیهی است که عکاسی از نماهای باز آسمان هدف این بخش از رقابت نیست.

پس از پایان رقابت نتیجه کار عکاسان در طول رقابت، از بعد کیفی و کمی با یکدیگر مقایسه می شود.

همراه داشتن کلیه ابزارهای لازم برای عکاسی ژرف آسمان از قبیل تلسکوپ، سه پایه موتور دار مناسب، دوربین عکاسی دیجیتال مناسب، گاید اسکوپ و ... بر عهده شرکت کننده است.

هر یک از پذیرفته شدگان که تمایل به شرکت در این بخش دارند، باید به سوال آیا تمایل به شرکت در بخش عکاسی رقابت مسیه دارید؟ که در فرم مشخصات برایشان ارسال شده است پاسخ مثبت دهند و در بخش مربوطه، کلیه مشخصات ابزارهای عکاسی که با آن قصد شرکت در رقابت دارند را همراه با نوع تلسکوپ و سه پایه به طور دقیق ذکر کنند و به این ترتیب در صورت تشکیل بخش عکاسی رقابت در کنار سایر عکاسان در این بخش شرکت کنند.

تشکیل یا عدم تشکیل این بخش پس از به دست آمدن اطلاعات لازم از پذیرفته شدگان در زمان اعلام اسامی نهایی شرکت کنندگان در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی مشخص خواهد شد.

آنچه پذیرفته شدگان برای تکمیل مراحل ثبت نام باید انجام دهند:

اسامی منتشر شده در فهرست زیر به معنی ثبت نام نهایی نیست. برای انجام ثبت نام نهایی مراحل زیر سپری می شود:


۱- ارسال نامه الکترونیک (ای‌میل) به پست الكترونیك این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید، مبنی بر شرکت قطعی خود به همراه تكمیل كلیه اطلاعات مندرج در جدولی كه علاوه بر نامه پذیرش به نشانی پست الکترونیک شركت كننده ارسال می گردد.

اگر در زمان ثبت نام نشانی پست الکترونیک خود را به درستی وارد نکرده باشید و یا نشانی الکترونیک شما دارای اشکال باشد، این ایمیل برای شما ارسال نشده است. بنابراین اگر به هر دلیل این فرم به دست شما نرسید، بایستی با ارسال یک ایمیل به نشانی الکترونیک این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ضمن معرفی خود، درخواست ارسال مجدد فرم مشخصات را بنمائید و در اسرع وقت نسبت به تکمیل و ارسال آن اقدام کنید.

در وارد کردن این اطلاعات بسیار دقت کنید، به ویژه مشخصات شناسنامه ای را کامل وارد کنید. این مشخصات جهت تهیه بیمه برای شرکت کننده لازم است و کامل نبودن آن به ضرر شرکت کننده خواهد بود. موارد خواسته شده را در خود فایل Word ارسالی به طور کامل و دقیق، با رسم الخط فارسی (و نه استفاده از حروف انگلیسی) تایپ کرده و پیش از ارسال، صحت عبارات وارد شده را حتماٌ کنترل کنید (به خصوص درباره شماره ملی و اطلاعات مربوط به ابزار رصدی).

حداقل گشودگی (قطر دهانه) ابزار رصدی، چه تلسکوپ و چه دوربین دوچشمی، برای شرکت در برنامه ۷۰ میلی متر است. مگر اینکه رصدگر از ابزار ۶۰ میلی متری با اپتیک بسیار دقیق استفاده کند و این موضوع را از طریق ای میل با همکاران برگزاری ماراتن هشتم در میان بگذارد.
این اطلاعات فقط از طریق ارسال ای‌میل به نشانی الكترونیك این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریددریافت می شود و ارائه اطلاعات به صورت تلفنی با تماس به دفتر انجمن پذیرفته نیست. عدم ارسال این اطلاعات حداکثر تا ساعت 24 هفتم فروردین به معنی انصراف متقاضی از شرکت در برنامه است.


۲- پرداخت مبلغ ثبت نام به حساب بانکی انجمن نجوم وارسال اسکن رسید بانکی به نشانی الكترونیك این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید حداکثر تا پایان سال جاری. عدم ارسال رسید بانکی تا این تاریخ یا اطلاعات آن تا هفتم فروردین به معنی انصراف شرکت کننده از ماراتن هشتم است. مبلغ ثبت نام برای اعضای شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران 17000 تومان و برای غیر اعضا 20000 تومان است. این مبلغ به شماره حساب انجمن: حساب جاری شماره ۲۳۶۵۵ بانک تجارت ، شعبه انقلاب/فلسطین (کد ۱۸۵) به‌نام انجمن نجوم ایران واریز می گردد. ارائه وجه واریزی به صورت حضوری در دفتر انجمن نجوم و یا در روز رقابت ممکن نیست.


۳- اطلاعات ارائه شده در فرم اینترنتی که رصدگر پر کرده است درست و مطابق واقعیت باشد و رصدگر قوانین شرکت در ماراتن مسیه ایران و رعایت اخلاق و نظم کار گروهی را برای هر چه بهتر برگزار شدن این برنامه را بپذیرد.


4- شرکت کننده در آغاز سفر اصل رسید بانکی خود را که پشت آن را نام نویسی و امضا کرده است به همکاران اجرایی برنامه ارائه کند.

موفقیت برگزاری ماراتن مسیه ایران وابسته به نظم گروهی و همکاری با گروه برگزار کننده است. برای اجرای منظم برنامه ها به همکاری صمیمانه تک تک شرکت کنندگان نیاز است تا شب بی نظیری به یاد بماند. رعایت پاکیزگی و قوانین حضور در یک منطقه حفاظت شده محیط زیست که غنی از حیات وحش است بسیار مهم است. رصدگران تدارک یک شب رصدی تمام عیار را به درستی ببینند، ابزار رصدی خود را از پیش کنترل کنند(در صورتی که تصویر ابزار رصدی بیش از حد نا واضح باشد سبب اختلال در برنامه و کار داور آن گروه می شود) لباس گرم، کیسه خواب (در صورت ابری شدن هوا) و آذوقه غذایی انرژی بخش به همراه داشته باشند. افرادی که از چراغ قوه با نور شدید استفاده کنند به دلیل مزاحمت برای رصدگران دیگر از دور مسابقه حذف می شوند. برای کار با نقشه شرکت کنندگان می بایست از چراغ قوه نور قرمز استفاده کنند. همچنین پذیرفته شدگان مجاز به استفاده از لپ تاپ و نرم افزار های رصدی به جای نقشه آسمان نیستند.

اگر به هر دلیل از شرکت در ماراتن هشتم، حتی پس از واریز وجه ثبت نام منصرف شدید:

با توجه به تغییرات زمانی و مکانی رقابت_ به دلایل اشاره شده_از پذیرفته شدگانی که قصد انصراف از شرکت در رقابت دارند خواهشمندیم که هر چه سریعتر انصراف خود را فقط از طریق ارسال نامه به نشانی الکترونیک این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اعلام نمایند تا فرصت جایگزینی با نفراتی که با فاصله کمی انتخاب نشده اند و نامشان در فهرست زیر نیامده است، به وجود آید. عدم اطلاع به موقع شركت كننده مبنی بر انصراف از حضور در برنامه، موجب ایجاد اختلال در روند كار تیم اجرایی شده و بی شك در پذیرش او برای حضور در برنامه های آتی كه توسط شاخه آماتوری انجمن نجوم برگزار خواهد شد، اثر گذار خواهد بود.

علاوه بر این چنانچه شرکت کنندگان وجه رقابت را واریز نمایند و پس از آن به هر دلیلی قصد انصراف داشته باشند، می بایست حتما تا پیش از تاریخ 14 فروردین انصراف خود را اعلام نمایند تا تمام وجه ثبت نام به آنها عودت داده شود. با اعلام انصراف شرکت کننده از 14 تا 19 فروردین فقط%50 مبلغ واریزی عودت داده خواهد شد. از روز 19 فروردین به بعد به دلیل هزینه کامل مبلغ واریزی شرکت کننده در امور تدارکاتی و اجرایی رقابت امکان عودت وجه ثبت نام به شرکت کنندگان منصرف شده وجود ندارد.

آن دسته از شرکت کنندگان در ماراتن هفتم (دوره پیشین رقابت) که با تغییر زمان رقابت در دوره قبلی انصراف خود را با ارسال نامه به نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید اعلام کرده بودند و وجه واریز شده را برای شرکت در ماراتن امسال دریافت نکردند و نزد انجمن نجوم به امانت گذاشتند، جهت اطلاع از چگونگی پرداخت ما به التفاوت هزینه ماراتن امسال نسبت به سال گذشته منتظر تماس تلفنی ما طی روزهای آتی باشند.

:چگونگی شرکت در رقابت به صورت گروهی
تمام شرکت کنندگان چه انفرادی و چه گروهی باید پذیرفته شده و در فهرست زیر باشند. رصدگران نمی توانند اکنون همراه گروهی خود را که پذیرش نشده است اضافه کنند. به دلیل شمار بسیار شرکت کنندگان در ماراتن هشتم و محدودیت محل برگزاری و تلاش برای حفظ کیفیت برنامه، افزودن نفرات جدید نیز به فهرست پذیرفته شدگان ممکن نیست. رصدگران با دوربین های دوچشمی فقط به صورت انفرادی می توانند شرکت کنند و امکان شرکت گروهی با دوربین های دوچشمی و تلسکوپ هایی با دهانه کوچک تر از ۹ سانتی متر نیست. شرایط پذیرش گروهی به صورت زیر است:

گروه ۲ نفره برای تلسکوپهای ۹ سانتی متر و بزرگتر و دوربین دوچشمی با قطر شیئی ۱۲۰ میلی متر که البته رصدگر می تواند با چنین ابزارهایی به صورت انفرادی نیز شرکت کند. گروه ۳ نفره برای تلسکوپ ۱۲ اینچ و بزرگتر یا دوربین دوچشمی با قطر شیئی ۱۵۰ میلی متر که رصدگر می‌تواند به صورت انفرادی نیز با چنین ابزارهایی شرکت کند.

شرکت کنندگان برایطرح سوالات و پیشنهادات و نیز کسب اطلاعات بیشتر، به جای گذاردن کامنت در بخش نظرات می توانند با مسئولان پذیرش ماراتن هشتم (خانم ها یاسمن و نیلوفر شاه محمدی) با پست الکترونیک زیر ارتباط برقرار کنند. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اسامی پذیرفته شدگان به تفکیک استانی:
پیش از مطالعه اسامی، برای کسب اطلاع از آخرین اخبار مربوط به ماراتن، چگونگی تکمیل ثبت نام و قوانین شرکت در ماراتن هشتم اینجا کلیک کنید.
:توجه

به علت تغییر زمان و مکان رقابت، احتمال انصراف بخش قابل توجهی از پذیرفته شدگان کنونی بسیار بالاست، بنابراین آن دسته از متقاضیانی که نامشان در این فهرست نیامده، ممکن است در روز های آتی با انصراف عده ای از پذیرفته شدگان فرصت حضور در برنامه را پیدا کنند.

بنابراین اگر نام شما در این فهرست وجود ندارد به معنی حذف قطعی شما از رقابت امسال نیست.

آذربایجان شرقی

(رقابتی)

--------------

(رقابتی _ آموزشی)

   1. اسما حدیدی
   2. فرزانه انصاری
   3. پروانه غفاری
   4. نینا بنا خطیبی

آذربایجان غربی

(رقابتی)

   1. ساجد زارعی

(رقابتی _ آموزشی)

----------------------

اردبیل

(رقابتی)

   1. لیلا فرومند
   2. مینا آزاد
   3. حسن روغنی اوچدکانی

(رقابتی _ آموزشی)

   1. آرش کاظم زاده
   2. فاطمه محمد پور
   3. سارا شاراجی

اصفهان

(رقابتی)

   1. پویا ابوطالبیان
   2. محمد علیزاده
   3. مهدی طالبی
   4. مجید قهرودی
   5. فاطمه رصافیان
   6. مهدی ملك زاده كاشانی
   7. سعید نصراللهی

(رقابتی _ آموزشی)

   1. سمیه اکبری
   2. پریسا حسینی سمنانی
   3. نازنین علی بیگ
   4. محمدرضا پاکروان فر
   5. فاطمه رحیمی
   6. کامیار حاجب
   7. سعیده سلمانی احمد آبادی
   8. مجید شریعتی
   9. بنت الهدی رحیمی
  10. ندا افقری
  11. فاطمه بقولی زاده
  12. سید محمود مرعشی
  13. کیارش مشعوفی
  14. محسن دهقانی ریزی
  15. رسول بیگی ریزی
  16. ساره ادیبی

بوشهر

(رقابتی)

------------------

(رقابتی _ آموزشی)

   1. فهیمه مهیمنی
   2. رضوان محمودی
   3. مائده شباب
   4. سیده ساناز هاشمی

تهران

تهران

(رقابتی)

   1. بابک مشمولی
   2. امیر فؤاد رستمی
   3. محمد جوتد ترابی
   4. افشین شریفی
   5. تیمور سیف الهی
   6. نیلوفر شاه محمد همدانی
   7. یاسمن شاه محمدهمدانی
   8. مهدی زمانی
   9. محمد مهرزاد اخوین
  10. اریگا مارگوسیان
  11. ارگین ماطوسیان
  12. سعیده قوچکانلو
  13. محمد طه قوچ کانلو
  14. احمد خانی
  15. علی ابراهیم جباری
  16. جواد اشراقی
  17. زینب کیشانی
  18. حامد سلیمانی
  19. علی احمدیان
  20. پرستو یعقوبی
  21. شایان شریف عسكری
  22. پدرام ربیعی
  23. شیوا نیسانی
  24. مریم آرین
  25. زینب شعبانی
  26. سیده شقایق پاکنژاد
  27. مسعود صفری
  28. شفق کیوانیان
  29. کاوه قربانی
  30. کامیاب گیوه کی
  31. كامیار گیوه كی
  32. هنا جاودان
  33. المیرا الله بخشی
  34. الهام حسینی
  35. نیکو هاشمی
  36. زهرا سادات علوی
  37. مرضیه جعفری
  38. محمد حسین رحمانی
  39. امیر حسین بهرامی
  40. حمیدرضا نصیری
  41. علی احمدیان
  42. صدف شاهسونی
  43. حمیدرضا هادیان
  44. فرهاد پاشاخانلو
  45. سپیده شعرباف
  46. آناهیتا معروفی
  47. زهرا پهلوان
  48. شهاب الدین محمدی
  49. کیارش وزیر زاده نوبری

(رقابتی _ آموزشی)

   1. الهام سلیمی
   2. پاشا مجیدی
   3. علیرضا یاسی
   4. مرتضی اردبیلی
   5. فاطمه هاشمی نیاری
   6. فرشته رفیعیان
   7. آهو آریانی
   8. سارا آدینه
   9. سمانه آدینه
  10. هادی برغمدی
  11. لرنیک تهماسیان
  12. محمدرضا کریمی
  13. سعید نظریه
  14. غلامعلی اعرابی
  15. فرزاد زمانفر

کرج

(رقابتی)

   1. شیرین منتظری
   2. زرین منتظری
   3. الهه نقیب
   4. امین جمشیدی
   5. فاطمه پاکدامن
   6. سپیده حسن مقدم
   7. نیلوفر خاوری
   8. الهام شریفی

(رقابتی _ آموزشی)

         1. علی لطفی

چهارمحال وبختیاری

(رقابتی _ آموزشی)

   1. داوود مقیمی دهکردی

خراسان

(رقابتی)

   1. سمیه اصغرپور
   2. مجید الهی
   3. عبدالحسین هاشمی زاده
   4. مریم حدادی
   5. سهراب افتخاری
   6. محمد جواد حسین پور
   7. پگاه پریشان
   8. زینب مؤمن زاده
   9. مسعود میرشجاعیان
  10. حمید ناصری
  11. مهتاب فامیلی
  12. محمّدرضا عطائی
  13. یاسر سلیمانی
  14. سید محمد رضوی نیا
  15. سعید آقائی
  16. نازلی توکلی رودی
  17. ایمان خماریان

(رقابتی _ آموزشی)

   1. پروین شفیعی نیا
   2. سیده مریم طباطبایی نسب
   3. سیده افروز ارزه گر
   4. نوشین بهروز
   5. مصطفی علیزاده
   6. مهدی هاشمی
   7. محبوبه جباری
   8. سحر زنگنه
   9. ابراهیم قاسمی
  10. سعیده نامی شریف آباد
  11. سید حسن حسینی ایوری
  12. فهیمه تقی آبادی

خوزستان

(رقابتی)

   1. مهدی جمشیدی پور
   2. نسترن آهنین
   3. سید کمال الدین میرطاووسی
   4. فروغ دزفولی
   5. رضا طیب طاهر
   6. امیر قاری
   7. مهدی جوهرزاده

(رقابتی _ آموزشی)

   1. نسترن حاجی آقایی
   2. روح الله عنایتی
   3. صبا کیوانی فرد
   4. فرناز قاید
   5. مصطفی کاظمی پور

زنجان

(رقابتی)

   1. علیرضا اسکندری
   2. مسعود قره خانی
   3. علی عابدی

(رقابتی _ آموزشی)

-------------------------

سمنان

(رقابتی)

   1. ندا رئیسی
   2. مینا اخیانی
   3. ملیحه سهرابی
   4. بهناز رضوانی

(رقابتی _ آموزشی)

   1. مانا خسرو شاهی
   2. مارینا فرهودی زاده
   3. محمد خوبانی
   4. علیرضا حسنی

سیستان و بلوچستان

(رقابتی)

   1. فاطمه شیخ
   2. مجتبی مقدسی
   3. سبحان احمدی
   4. امیر نقوی آزاد

(رقابتی _ آموزشی)

   1. سحر سرگلزایی
   2. بنیامین پیری
   3. مانا خسروشاهی
   4. مارینا فرهودی

فارس

(رقابتی)

   1. رضا کرمی
   2. سپیده هوشیار
   3. سیده نرجس موسوی جشنی
   4. ماهان خضرایی
   5. امیر حسین سعادت
   6. حمید زارع
   7. فاطمه هوشیار
   8. محسن خبیر

(رقابتی _ آموزشی)

   1. عرفان گلشن
   2. سعید اکتسابی
   3. زهرا دارایی
   4. الهه نیکوبخت
   5. مریم نیکویی

قم

(رقابتی)

   1. سجاد مهدیزاده
   2. حسن بهرامپور
   3. سعید عبّاسی

(رقابتی _ آموزشی)

   1. وحید عباسی

قزوین

(رقابتی)

---------

(رقابتی _ آموزشی)

   1. آذرین یزدانی
   2. صبا عنایتی
   3. وحید طاهرخانی
   4. بهناز ساربانها
   5. علیرضا حاجی سید جوادی

کرمان

(رقابتی)

   1. احسان رستمی زاده
   2. سمیه حاج خلیلی
   3. محمدعلی خیامیان
   4. صادق فرهادی افشار
   5. حسین شهدایی
   6. سعید بهرامی نژاد
   7. مانیا رهبان

(رقابتی _ آموزشی)

   1. محمد علی عزیز آبادی
   2. محمدرضا جاسمی
   3. سجاد حیدر پور
   4. فهیمه السادات موسوی زاده
   5. امید برخوردار

کرمانشاه

(رقابتی)

   1. سمیه صیفی
   2. محیا چاوشی

(رقابتی _ آموزشی)

   1. نسرین نادریان

کهگیلویه و بویر احمد

(رقابتی)

------------------------

(رقابتی _ آموزشی)

   1. مجتبی نیرو منش

گیلان

(رقابتی)

   1. امید دستجردی املشی

(رقابتی _ آموزشی)

----------------------------

لرستان

(رقابتی)

-------------

(رقابتی _ آموزشی)

   1. امیر رضا پدرام
   2. محمد رضا صادقیان
   3. حامد ابوالفتحی

مازندران

(رقابتی)

   1. مازیار خادمی
   2. امین قوا میان

(رقابتی _ آموزشی)

-----------------------------

مرکزی

(رقابتی)

   1. رضا امینی نژاد
   2. محمد مهدی عسگری
   3. علیرضا صمصامی
   4. سحر كائیدانی
   5. فریبا عزیزمحمدی
   6. آزاده منتظران

(رقابتی _ آموزشی)

   1. محمود زارعی

همدان

(رقابتی)

   1. محمد احمدی عامل
   2. محمد رضا جعفری
   3. بهزاد قیاسوند
   4. رامین ذوالفقاریان
   5. علی ترکمان
   6. سیما صفاکیش
   7. مهدی کاظمی
   8. جمال فرآرا

(رقابتی _ آموزشی)

   1. محمد جواد حیدری نصیر
   2. زهرا معز کریمی
   3. مهدی محمدی پارسا
   4. سعید خوشبخت

یزد

(رقابتی)

   1. هادی مولوی
   2. آرشام بلیوانی
   3. فرزانه کاجی
   4. احسان سنایی اردکانی
   5. حسین حائری اردکانی
   6. علیرضا صمصامی

(رقابتی _ آموزشی)

   1. الهه شهبازی
   2. عاطفه هاتفی
   3. مهدی مهاجان
   4. محمد رضا بخشایش
   5. فهیمه ابراهیمیان اردکان
   6. سعیده سلمانی
   7. امین فرمانی
   8. دعا هاشمی اصل
   9. راحله السادات منتظری
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.