آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

راكت كاوشگرايران بانام"كاوشگر يك " هفته گذشته از پايگاه پرتاب فضايي كشور كه به منظور پرتاب ماهوارهاي ايراني از داخل خاك كشور طراحي و ساخته شده است، به فضا پرتاب شد.
راكت كاوشگرايران بانام"كاوشگر يك " هفته گذشته از پايگاه پرتاب فضايي كشور كه به منظور پرتاب ماهوارهاي ايراني از داخل خاك كشور طراحي و ساخته شده است، به فضا پرتاب شد.
 "مهران ميرشمس" محقق علوم فضايي روزشنبه به‌خبرنگار ايرنا ، گفت : بعد از طراحي اوليه اين محصول فضايي و ساخت نمونه‌هاي تكنولوژيك‌ونهايي، عمليات پرتاب انجام شد.

وي گفت: درهر مجموعه ماهواره‌اي پرتاب‌گر يا حامل ماهواره مورد بازررسي قرارمي‌گيرد و درنمونه ايراني پس از ساخت ماهواره "اميد"،آزمايش‌هاي نهايي و آزمايش‌ها براي فرستادن ماهواره و قرار گرفتن آن در مدار انجام شد.

اين محقق علوم فضايي ايران، كاوشگر را برخلاف موشك‌هاي بالستيك كه بعد از انجام ماموريت به زمين بازمي‌گردند، موشكي اعلام‌كرد كه هدف آن قرار دادن ماهوراه در مدار است و به زمين باز نمي‌گردد.

"ميرشمس" با اعلام اينكه ماهواره"اميد" درحال حاضر به مدار پرتاب نشده است، گفت : هدف از پرتاب "كاوشگر يك"، آزمايش توانايي اين موشك براي حمل ماهواره اميد است كه با موفقيت انجام شد.

وي از اين مرحله به عنوان مرحله آماده‌سازي براي انجام مراحل بعدي ياد كرد و گفت : در مرحله بعدي، اجزاي ماهواره بر روي اين موشك كه شتاب بالايي دارد نصب شده و به مدار پرتاب مي‌شود.

اين محقق علوم‌فضايي بااشاره به‌اين كه‪ ۱۰‬كشور در حال حاضر داراي فناوري پرتاب‌گر ماهواره هستند، گفت : ايران بعد از قزاقستان كه از اين فناوري برخودار است، در بين كشورهاي آسياي ميانه پيشرو است.

دكتر"محمود احمدي‌نژاد" رييس جمهوري اسلامي ايران ‪۱۵‬بهمن ماه جاري فرمان پرتاب راكت "كاوشگر يك" را به پايگاه فضايي كشور صادر كرد.

پايگاه پرتاب فضايي كشور به‌منظور پرتاب ماهوارهاي ايراني از داخل خاك كشور طراحي و ساخته شده است.

راكت كاوشي‌از جمله مقدمات اوليه پرتاب ماهواره به مدار مي‌باشد و توسط اين راكت‌ها، شناسايي محيط پروازي ماهواره‌ها قبل از پرتاب انجام مي‌شود.

ماهواره اميد نيز نخستين‌ماهواره بومي جمهوري اسلامي‌ايران ، ماهواره‌اي تحقيقاتي و پيشرفته است كه به‌دست توانمند دانشمندان ايراني طراحي و ساخته شده و در مدار ارتفاع پايين قرار مي‌گيرد.

اين ماهواره در آينده‌اي نزديك توسط پرتاب‌گر ساخت ايران از پايگاه فضايي ايران، به مدار پرتاب خواهد شد.

ايستگاه هدايت و كنترل ماهواره در مدار ارتفاع پايين نيز وظيفه تعيين موقعيت ماهواره‌در مدار را بر عهده دارد و ارتباط راديويي‌باماهواره برقرار مي‌كند و فرمان‌هاي كنترلي لازم را به‌ماهواره ارسال‌نموده و پاسخ آن‌را دريافت مي‌كند.

celestron banner 02

iranoptic 03