آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

 در این مراسم "برایان پی اشمیت" (Brian P. Schmidt) از دانشگاه ملی استرالیا به همراه "ادام جی ریس" (Adam G. Riess)  انتخاب شدند.از دانشگاه جان هاپکینز و همچنین "سول پرلموتر" (Saul Perlmutter ) از لابراتوار ملی لارنس برکلی به خاطر "کشف انبساط شتابگیرنده جهان هستی از طریق رصد ابرنواخترهای دوردست" به عنوان برندگان  نوبل فیزیک سال 2011  معرفی شدند.

 تا سال 1998 /1377 دانشمندان عقیده داشتند که پس از انفجار بزرگ که حوالی 14 میلیارد سال پیش اتفاق افتاده، عالم در حال انبساط است، اما این انبساط به دلیل نیروی گرانش ماده موجود در عالم پیوسته کاهش می‌یابد. اما این افراد موفق شدند با بررسی ابرنواخترهای نوع اول که در اثر انفجار کوتوله‌های سفید به وجود می‌آیند، سرعت انبساط عالم را اندازه‌گیری و نشان دهند برخلاف تصور رایج،سرعت انبساط عالم از حدود 5 میلیارد سال پیش رو به افزایش گذاشته است. عامل این انبساط که با نام انرژی تاریک شناخته شده، موجود مرموزی است که حدود 70% از ماده/انرژی موجود در عالم را تشکیل می‌دهد و با ختثی کردن نیروی گرانش باعث گسترش عالم با شتاب مثبت می‌شود. ماهیت انرژی تاریک هنوز مشخص نشده است.

 

سول پرلماتر متولد به سال 1959 /1338 در کمپین اوربانا، ایالات متحده هم‌اکنون در آزمایشگاه ملی لورنس-برکلی متعلق به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی مشغول است.

 

برایان اشمیت متولد به سال 1967 / 1346 در میسولا، ایالات متحده هم‌اکنون در دانشگاه ملی استرالیا در وستون‌کریک استرالیا مشغول است.

 

آدام ریس متولد به سال 1969 / 1348 در دانشگاه جانزهاپکینز ایالات متحده و موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور مشغول به فعالیت است.

 

جالب است از جایزه نوبل فیزیک بدانید که : جوانترین برنده این جایزه، لاورنس برگ بوده كه در سن 25 سالگی در سال 1915 موفق به كسب آن شده است. پیرترین برنده نوبل فیزیك نیز دیموند دیویس نام دارد كه در سال 2002 در سن 88 سالگی به این جایزه دست یافت.

 

***

مشاهده فیلم این رویداد

اعلام رسمی این 3 نفر به عنوان دریافت کنندگان نویل امسال فیزیک در Nobel Prize

***

 

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.