آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

20 نمونه شهاب سنگ از سراسر دنیا روز پنجشنبه در نراق از توابع شهرستان دلیجان با حضور ایرج عشقی استاد زمین شناس دانشگاه آخن آلمان و برخی مسئولان محلی رونمایی شد.

شهردار نراق در این خصوص به ایرنا گفت : شهاب سنگ مشهور نراق به همراه 20 قطعه اجرام آسمانی که در نقاط مختلف ایران و جهان فرود آمده، به نراق منتقل و رونمایی شد.
وی ادامه داد: نمونه هایی از اجرام آسمانی کشورهای فرانسه ،آلمان، آفریقای جنوبی، آمریکا، سوئد با نمونه های از شهاب سنگ های کشف شده در کویر لوت ایران در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.
وی ادامه داد: این شهاب سنگ ها از کره ماه، مریخ و عطارد به زمین رسیده اند که در مدرسه معصومی شهر نراق به نمایش گذاشته شد.
مرادی افزود: رونمایی از این شهاب سنگ های ارزشمند، مقدمه ای برای راه اندازی موزه شهاب سنگ خاورمیانه در شهر تاریخی نراق است.
وی بیان کرد: شهاب سنگ های منتقل شده به این شهرستان در خزانه نگهداری می شود و به درخواست تورهای گردشگری، پژوهشگران، محققان زمین شناسی و کانی شناسان به صورت مقطعی به نمایش گذاشته می شوند.
وی بیان کرد: نراق مستعد راه اندازی موزه شهاب سنگ است اما به دلیل کمبود اعتبار برای طراحی، نصب تجهیزات ویژه امنیتی از این مزیت تاکنون بی بهره مانده است.
مرادی افزود: برای راه اندازی موزه شهاب سنگ در نراق نیاز به پنج میلیارد ریال اعتبار است .
شهردار نراق نیز به خبرنگار ایرنا گفت: شهر نراق در مرداد 1353 شاهد فرود شهاب سنگ در یک مدرسه خیر ساز با عنوان معصومی بود که بر اساس تحقیقات، این سنگ، بیش از 13 میلیون سال، عمر کیهانی دارد.
وی بیان کرد: در بررسی میکروسکوپی شهاب سنگ نراق ، سنگی بلورین و یکنواخت است که در آن کانی های فلزی از ترکیبات نیکل و آهن به صورت لکه های سیاه و بدون شکل هندسی ایجاد شده است.
وی گفت: بر اساس اطلاعات موجود شهاب سنگ نراق ازنوع کندریتی، به وزن 3200 گرم وچگالی 3/64 ، بود و میلیون ها سال پیش از سنگ مادر جدا شده و پس از سرگردانی درشهر نراق فرود آمده است.
نراق از توابع استان مرکزی، شهری باستانی با قدمتی حدود دو هزار ساله است که از مجموع 140 هکتاری شهر،20 هکتار آن مجموعه کالبدی بافت تاریخی است که در سال های قبل مرمت اولیه آن انجام شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا

نویسنده: خبرگزاری ایرنا

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.