آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

13 سال طول کشید تا کاوشگر کاسینی به سیاره زحل نزدیک شود و با شیرجه‌ای دیدنی به درون این سیاره نفود کند تا بشر را بیشتر با این سیاره مرموز آشنا کند. اما با این وجود هنوز تنها تلسکوپ فضایی ساخته بشر به رصد این سیاره ادامه می دهد و تصاویر زیبایی برای ما ارسال می کند

 


 6 ژوئن 2018 تصویر ترکیبی از زحل و قمرهای آن از ESA / Hubble.

تلسکوپ فضایی هابل این تصویر ترکیبی از زحل را در 6 ژوئن 2018، درست قبل از اینکه سیاره زحل به مقابله برسد، تهیه کرد. آژانس فضایی اروپا (ESA) که این تصویر را در 10 سپتامبر منتشر کرد و در ادامه گفت:
این تصویر زحل را با شش قمر از 62 ماه شناخته شده آن نشان می‌دهد. از چپ به راست، قمرهایی که در این تصویر قابل مشاهده‌اند، دیون، انسلادوس، تتیس، ژانوس، اپیمتئوس و میماس هستند. قمرهایی که در اینجا مشاهده می‌شوند، همه یخی هستند. انسلادوس نامزدی برای زندگی ابتدایی محسوب می‌شود، زیرا بخار آب آن از یک اقیانوس زیرزمینی بیرون می‌آید. طبق داده‌های مأموریت کاسینی برای زحل، دانشمندان به این نتیجه می‌رسند که یک قمر کوچک مانند یکی از این‌ها، 200 میلیون سال پیش در سیستم حلقه‌ای زحل متلاشی شده است.

همکار و نویسنده گروه آسمان شب ایران، موسس آفاق راهبر آذربایجان

نویسنده: سارا حاتمی

همکار و نویسنده گروه آسمان شب ایران، موسس آفاق راهبر آذربایجان

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.