آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 فصل تابستان از راه رسیده و صورتهای فلکی عقرب، ترازو، قوس، جدی، قو، دجاجه، عقاب، شلیاق، هرکول و ... نمایش زیبایی را در آسمان آغاز کرده‌اند. اما رصد اعماق آسمان در این شب‌ها بسیار جذاب خواهد بود، رصد خوشه های کروی در صورت فلکی عقرب...
اولین خوشه و بارزترین خوشه کروی در این صورت فلکی، M4 است. این خوشه یکی از بزرگترین خوشه‌های کروی در آسمان است و رصد آن به ساده‌ترین شکل ممکن امکانپذیر است. کافی است ستاره‌ی قلب العقرب را بیابید تا بتوانید است خوشه را در کنار آن مشاهده کنید.
 
 
 
خوشه‌ی کروی M4 با قدری برابر با 5.4 و گستردگی 36 ثانیه قوسی، کمی از ماه بزرگتر است ( ماه 30 ثانیه قوسی ) و رصد آن با ابزارهای کوچک مانند تلسکوپهای 7 سانتی متری شکستی و یا دوربین دوچشمی 15x70 به آسانی میسر است. این خوشه با مرکزی بسیاری نورانی نسبت به دور آن، یکی از اجرام پیشنهادی ما برای رصد است.
 
http://messier.obspm.fr/Pics/More/m4noao.jpg
تصویری از خوشه M4 
 
خوشه‌ی کروی M80 دومین مورد برای رصد خواهد بود. خوشه‌ای که برای رصد آن کافی است دوربین خود را از ستاره‌ی سیگما عقرب به سوی ستاره‌ی بتا حرکت دهید تا در بین راه به این خوشه‌ی برسید. تقریباً در نیمه‌ی راه است و یافتن آن کاری سخت نیست. این خوشه قدری برابر با 7.3 و گستردگی برابر با 10 ثانیه قوسی دارد.
 
http://www.stargazing.net/david/messierSSbin/ccdpicts/M80aveDDPwtSc.jpg
تصویر خوشه M80 
 
راهنمای یافتن خوشه های M4 و M80
 
NGC 6388  یکی از خوشه‎های گم شده در بین انبوهی از ستاره‌های راه شیری است. این خوشه در پایینترین بخش صورتفلکی عقرب واقع است و رصد آن به افق بدون غبار و مناسب نیاز دارد. این خوشه دقیقاً در پایین ستاره‌ی تتا – عقرب جای دارد. ستاره‌ای که آخرین شکستگی دم عقرب میسازد. خوشه‌ی کروی NGC 6388 دارای قدری برابر با 6.8 و گستردگی 10.4 ثانیه قوسی است. با توجه به مکان آن به کمی دقت و حوصله برای یافتن آن نیاز دارید. این خوشه در میل مداری 44- جای دارد و رصد آن در برخی از مناطق شمالی ایران به دلیل نزدیکی به افق با کمی مشکل روبرو است.
 
و آخرین خوشه‌ی پیشنهادی ما نامش NGC 6441 اس. خوشه‌ای کوچک اما یافتن آن بسیار ساده است. قدر این خوشه 7.2 و  گستردگی آن 9.5 ثانیه قوسی است. آخرین ستاره در دم عقرب بهترین راهنما برای یافتن آن است. شما کافی است تلسکوپ خود را بر روی ستاره‌ی سی 340 تنظیم کنید
 
 
 
راهنمای رصد دو خوشه NGC6388 و NGC6441
 نویسنده : خسرو جعفری زاده
 
توجه : براساس قوانین وب سایت آسمان شب ایران، برداشت از هرنوع مقاله‌ای در صورتی آزاد است که تنها نام وب سایت به طور کامل به همراه آدرس در آن آورده شود.
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.