آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 دنباله‌دار 103P/Hartley 2 در حال نزدیک شدن به زمین است تا در روز 28 مهرماه به فاصله 11 میلیون کیلومتری زمین برسد و این فرصت مناسبی را برای رصد آن پدید می آورد. این دنباله‌دار هم اکنون در صورت فلکی ذات‌الکرسی جای دارد و توسط ابزار رصدی کوچک مانند دوربین دوچشمی دیده می شود. 
 دنباله‌دار هارتلی در سال 1986 توسط Malcolm Hartley ( اهل کشور استرالیا ) کشف شد. این دنباله دار از دسته‌ی دنباله‌دارهای تناوبی کوتاه است که مدار آن بسیار به زمین نزدیک است - بر اساس نظریه‌ای دنباله دارهای دوره تناوبی کوتاه از محدوده‌ای به نام کمربند کویپر ( بین مدار سیاره پلوتو تا 100 واحد نجومی از خورشید ) به سوی خورشید کشیده می شوند.

 
دنباله‌دار هارتلی در مدار 
 
 هارتلی با دوره تناوبی برابر با 6.46 سال در روز 6 آبان 1389 (  October 28, 2010 ) به حضیض مداری خود با خورشید خواهد رسید و در این حالت نیز به زمین بسیار نزدیک است. اما در این بین دنباله‌دار هارتلی در روز28 مهرماه 1389 به نزدیکترین فاصله از زمین خواهد رسید و فرصت مناسبی برای عکاسی و رصد این دنباله‌دار پدید خواهد آمد.
 
 
 
 
مسیر عبور دنباله دار هارتلی در آسمان ( تاریخ بر اساس میلادی است ) برگرفته از سایت Sky&Telescope
 

نمایی از دنباله دار در کنار ( Pacman Nebula (NGC 281
 
 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.