مژده! قرعه‌کشی یک دستگاه تلسکوپ شکستی 60mm و دریافت 30% تخفیف ویژه برای آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی نام‌نویسی کنید

صبحگاه روز جمعه و شنبه (10 و 11 شهریور 1396) سیاره زهره از کنار خوشه زیبا و گسترده کندوی عسل عبور می‌کند. این رویداد  پیش از طلوع خورشید و در آسمان صبحگاهی با ابزارهای رصدی کوچک نیز قابل مشاهده است.

10041 venus m44 aug2017

خوشه کندوی عسل (برگرفته از سایت هفت آسمان) :

صورت فلکی سرطان یا خرچنگ در بین دو صورت فلکی جوزا و ثور قرار دارد. این صورت فلکی کم فروغ است و ستاره هایش از قدر۵/۳ درخشانتر نیستند. اما در مرکز آن جرمی کلاسیک و قابل دید با دوربین دوچشمی با نام خوشه ستاره ای M۴۴ موجود است. در روزگاران باستان این خوشه آخور نامیده می شد. اما در حال حاضر عموما” کندو نامیده می شود. در کنار این خوشه دو ستاره حمارین(الاغ ها) در حال خوردن علف در آخورند. در سمت شمال ستاره گامای سرطان با قدر ۷/۴ به نام حمار شمالی و در جنوب دلتای سرطان با قدر۹/۳ قرار گرفته اند. در شب های مناسب و با هوای مساعد M۴۴ با چشم غیر مسلح به صورت توده ای غبار آلود دیده می شود. در یونان باستان این مجموعه را می شناختند،چرا که با بستن یک چشم و نظاره کردن به آن ظاهرا” وضعیت هوا را پیش بینی می کردند. اگر در شبی که هوا مناسب بود آخور غیر قابل دید می شد طوفان را پیش بینی می کردند.

M۴۴ به اندازه ۵/۱ درجه از آسمان ، معادل سه برابر ماه بدر را می پوشاند. خوشه کندوی عسل حتی از خوشه پروین در صورت فلکی ثور هم وسیع تر است. با این تفاوت که ستاره های این خوشه چندان درخشنده نیستند. درخشنده ترین عضو کندو یعنی اپسیلون سرطان از قدر ۳/۶ و به رنگ سفید است. در تمام خوشه M۴۴ تعداد ۲۰ ستاره درخشنده تر از قدر هشتم موجود است و بقیه روشن تر از قدر دهم اند. مشاهده این ناحیه از آسمان با دوربین های دوچشمی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و ستاره های آن همانند دسته های زنبور عسل در کنار کندو دیده می شوند. ستاره های این خوشه در فاصله ۵۲۰ سال نوری قرار دارند.

 

 

PowerSeeker 60EQ

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.