آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

آخرین روزهای اسفند رویدادهای جالبی در آسمان صبحگاهی روی می‌دهد که می توان به دو همنشینی پیاپی در روزهای 19 و 20 اسفند اشاره کرد.

19 اسفند 1396

صبحگاه روز شنبه 19 اسفند 1396، در ساعت 1 و 45 دقیقه سیاره سرخ رنگ مریخ به همراه ماه از افق شرقی طلوع می‌کنند. در این همنشینی جدایی زاویه‌ای این دو از یکدگیر 3 درجه و فاز ماه برابر با 44.8 درصد (تریبع دوم) است. سیاره مریخ این مدت در حال نزدیک شدن به زمین است و وضعیت رصدی آن در ماه‌های آینده بسیار مطلوب می‌شود.

 

20 اسفند 1396

صبحگاه روز یکشنبه 20 اسفند 1396 نیز فرصت خوبی است تا سیاره زحل را در کنار ماه رصد کنید. در این روز سیاره زحل و ماه در ساعت 2 و 30 دقیقه به وقت مرکزی ایران از افق شرقی طلوع می‌کنند. در این همنشینی جدایی زاویه‌ای این دو از یکدیگر 1.2 درجه است. فاز ماه نیز برابر با 35.5 درصد است.

 

سوژه عکاسی

این دو همنشینی برای عکاسان نمای باز ( Landscape ) میتواند بسیار ارزشمند باشد. بخصوص در زمان طلوع ماه و سیارات به دلیل وضعیتی که قرارگیری آنها دارند بسیار جذاب است. تهیه تایم لپس و عکاسی رد ستاره‌ای (Startrails) بسیار جذاب و دیدنی است.

نمونه‌ای از تصاویر رد ستاره‌ای (عکاس: خسرو جعفری زاده)

لینک تصویر اصلی : http://www.astropix.ir/rise-the-conjunction-moon-saturn/

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.