آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

هلال شامگاهی ربیع الثانی 1438، امشب کمیپس از غروب خورشید در بالای افق غربی به هماره دنباله دار 45p قابل رصد هستند. البته  دنباله دار 45P Honda-Mrkos-Pajdusakova توسط ابزار رصدی مانند دوربین دوچشمی یا تلسکوپ قابل رصد است.

 

 

هلال ماه پس از مقارنه با خورشید ( ماه نو ) و فاصله گرفتن از آن، در افق غربی ظاهر می شود و هلال شامگاهی ربیع الثانی 1438 را پدید می آورد. برای رصد این هلال در شامگاه روز 10 دی 1395 در صورت داشتن افق تمیز و بدون غبار مشکل خاصی نخواهید داشت. زیرا این هلال با فاز 1.8 و قطر ظاهری 30.2 دقیقه قوسی به آسانی قابل دیدن با چشم غیر مسلح است.

در این روز خورشید در ساعت 17:00:02 غروب می کند و هلال ماه در این زمان در ارتفاع 12.2 درجه ای از افق و سمت 236.1 درجه ای قرار دارد. با گذشت زمان و کمی تاریک شدن آسمان ( 15 دقیقه بعد از غروب ) هلال ماه در ارتفاع 9.7 درجه و سمت 238.5 درجه ای به راحتی قابل رصد است. البته دیدن این هلال و عکاسی از آن با تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی نیز می تواند بسیار لذت بخش و خاطره انگیز باشد.

 10058 moon 45p

اما کمی بالاتر از هلال ماه دنباله داری به نام 45P Honda-Mrkos-Pajdusakova با درخشندگی ( قدر ) 7.8 خودنمایی می کند که تنها با ابزارهای رصدی مانند دوربین دوچشمی و تلسکوپ و یا عکاسی می توان آن را رصد کرد. این دنباله دار در وضعیت بسیار مناسبی از نظر درخشندگی قرار دارد و تا 7 روز آینده نیز قابل دیدن است.

10058 moon 45p 01

 

 

ابزار پیشنهادی

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.