آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 بارش شهابی ربعی در دیماه هر سال فعال می‌شود. این بارش شهابی در بازه‌ی زمانی چند روزه فعالیت می کند و امسال، 14دیماه 1390 به اوج خواهد رسید.
ربعی نام صورت‌فلکی است که امروزه جایی در نقشه‌های ستاره‌شناسی ندارد، اما در گذشته مکان آن در بین صورت‌فلکی گاوچران ( عواء ) و اژدها قرار داشته است. این صورت‌فلکی دارای یکی از بارش‌های معروف سال است که در روز 14دیماه، ساعت 11 صبح به اوج فعالیت می‌رسد و در این زمان با تعداد شهاب متغییر بین 60 الی 200 شهاب در ساعت خواهد داشت. بنابراین بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی قبل زا طلوع خورشید روز 14 دیماه است.
 
وضعیت ماه در این روز بسیار جالب است. در این روز فاز ماه برابر با 74.7 درصد است و رصد بارش شهابی بسیار کم ربعی را مشکل می کند. اما رصدگران صبور می توانند تا ساعت 2:45 دقیقه روز 14 دیماه منتظر غروب ماه باشند تا شاید بتوانند شهابهای کم تعداد و کمنور بارش شهابی ربعی را مشاهده کنند. البته باید در نظر داشت که کانون بارش در ساعت 12:15 دقیقه از افق شمال شرقی طلوع خواهد کرد. 
 
 
 

 

 

 

بارش‌ شهابی ربعی در سال 1386 

 

 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

13 آذر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.