آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

شامگاه دوشنبه 17 آبانماه 1395، کمی پس از غروب ماه به شکل نیمه در آسمان دیده می شود و فرصت مناسبی برای رصد گودالهای برخوردی ماه در لبه تاریک ماه پدید می آید.


ماه پس از "نو شدن" که همان قرار گیری در کنار خورشید است، به شکل هلال و سپس تربیع اول ( نیمه )دیده می شود. پس از آن ماه کامل شده و بار دیگر ماه به شکل نیمه که به آن تربیع دوم می گویند در آسمان صبحگاهی ظاهر می شود.

 

lunar phases elliptical orbit


در زمانی که ماه به شکل تربیع اول دیده می شود،زاویه بین ماه و خورشید در آسمان به 90 درجه است و نیمه شرقی ماه برای ناظران زمینی روشن و نیمی دیگر تاریک دیده می شود. در این زمان درصد بخش درخشان ماه ( فاز ماه ) به 50 درصد می رسد و خط تاریکی و روشنی سطح ماه موقعیت مناسبی برای دیدن دهانه های برخوردی را پدید می آورد.

 

Half Moon 03 


رصد ماه با ابزاری مانند تلسکوپ و دوربین دوچشمی و بررسی حرکت سایه کوه‌های ماه و خط روشنی، یکی از پروژه های جذاب و دیدنی در زمینه ماه است. در این پروژه علاقه مندان با ترسیم و یا عکاسی از لحظه حرکت سایه و روشنایی بر روی سطح ماه، می توانند گزارش کاملی را تهیه کنند.

 

 

ابزار پیشنهادی رصد ماه:

تلسکوپ آکروماتیک POLARIS 90mm

polaris 90mm german equatorial refractor

 

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

01 مهر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.