آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 گروهی از ستاره شناسان از دانشگاه Warwick پس از تحلیل داده های خود و بررسی شرایط موجود ، ادعا کردند نوع جدیدی از ابرنواختر ها را کشف کرده اند .
این تیم پس از تحقیق برای یافتن علت ناپدید شدن ناگهانی و عجیب SCP 06F6 بوسیله مقایسه رنگ های مرئی در طیف نوری این جرم با ستارگان غنی از کربن کهکشان راه شیری ، نتیجه گرفتند که انفجار ناگهانی SCP 06F6 از انرژی های پایین محلی نبوده و انرژی مورد نیاز این انفجار تنها توسط جرمی شبه ابرنواختر حاصل می شود و کاهش انرژی قابل ملاحظه در اتمسفر غنی از کربن در 2 میلیارد سال نوری آن طرف تر روی داده است . اگر این استدلال درست باشد ، بدان معناست که فرو ریختن ستارگان غنی از کربن شاید در هنگام مرگ به ابرنو اختر تبدیل می شوند که تاکنون هیچ ابرنواختری با این مشخصه دیده نشده است .

اولین رصد ناحیه ای که جرم SCP 06F6 در آن قرار دارد ، در سال 2006 میلادی در امریکا صورت گرفت . محققان بر روی عکس های ارسالی تلسکوپ فضایی هابل ، مشاهده کردند جرم مذکور روشنایی مختصری دارد اما در 120 روز بعد طی نتایج حاصل از مشاهدات رصدی ، این جرم ناپدید شده بود و آنها ایده خاصی برای توجیه علت این واقعه نداشتند . این رویداد نامعمول بود و اگر در حقیقت ستاره شناسان متوجه نمی شدند که SCP 06F6 در کهکشان ما قرار دارد و یا در گوشه ی دیگری از جهان است ، باز هم پیرامون آزمایشی نامعلوم و بلاتکلیف صحبت می کردند !
 

 
تیم دانشگاه Warwick اعلام کردند که نورهای مرئی در طیف های بصری SCP 06F6 دیده شده بسیار شبیه نوری است که از سوی ستارگان سرد همراه با مولکول های کربن در اتمسفرشان است . ولی در تطبیق نمای بسته نورهای مرئی در طیف های بصری با SCP 06F6 ، این تیم تحقیقات RedShift را برای آشکار ستارگان کربنی به کار برد . نتایج بدست آمده متشابه اند با پس رفتن با سرعت جرمی که 2 میلیارد سال نوری دور تر است .

فاصله زیاد و ظهور ناگهانی SCP 06F6 به وابستگی با رمبش ناگهانی ستارگان غنی از کربن اشاره می کند . اگر این موضوع پذیرفتنی باشد ، یقینا نوع جدیدی از ابرنواختر ها کشف شده است .

ولی با وجود این استدلال ها و دلایل ، باز هم سوالات متعددی وجود دارد . به نظر می رسد SCP 06F6 در فضا تنها است و دسته کهکشان نامنظمی را شامل می شود . 120 روز اندازه ای است که طی آن سقوط و صعود در روشنایی جرم ایجاد می شود . این بازه 4 بار از نوع دوم سوپر نوا (ابرنواختر) ها طولانی تر است .
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.