آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

پایانی دراماتیک برای ماموریت تاریخی آژانس فضایی اروپا موسوم به روزتا به منظور کاوش دنباله­ دار 67/پی در تاریخ 30 سپتامبر (9 مهر 1395)

همزمان با فرود فضاپیمای آژانس فضایی اروپا موسوم به روزتا بر سطح دنباله­ دار ۶۷­پی/­چوریوموف-گراسیمنکو ( 67/P ) در تاریخ 30 سپتامبر (9 مهر)، ماموریت شگفت­ انگیز کاوش این دنباله­ دار یک هفته دیگر به پایان خواهد رسید.

این کاوشگر روباتیک، مأموریت خود را در دوم ماه مارس ۲۰۰۴ آغاز کرد و با راکت آریان ۵ از گویان فرانسه به اطراف مدار سیاره مشتری پرتاب شد. روزتا پس از یک سفر ده ساله سرانجام به مقصد نهایی خود (دنباله ­دار ۶۷­/پی) رسید.

Rosetta and Philae

 

این کاوشگر ­در سفر پر مخاطره خود، پس از گذر از کنار زمین، مریخ و خرده سیارک­های استینز و لوتتیا (سیارک­های 2867 و 21)، برای چند سال خاموش شد و به خوابی عمیق و زمستانی فرو رفت. سرانجام دلهره و اضطراب به پایان رسید و پس از 31 ماه، در 20 ژانویه 2014 روزتا با موفقیت به کار افتاد،­ با زمین ارتباط برقرار کرد و کار خود را مجددا از سر گرفت. به لطف وجود کاوشگر روزتا، دنباله­ دار 67/پی اکنون یکی شناخته­­ شده­ترین دنباله­ دارها در تاریخ علوم سیاره­ای است.

rosetta lin ss

 

این یک برخورد اتفاقی نیست!

در این مدت،­ روزتا فاصله به نسبت خوب و مطمئنی را با دنباله­ دار پی/67 حفظ کرده بود اما در روزهای اخیر، چرخش­ های نهایی روزتا فاصله این کاوشگر را به حدود یک کیلومتر از دنباله­ دار رسانده است. روزتا مانور برخورد با سرعت پایین خود را از فاصله 20 کیلومتری بالای سطح دنباله­ دار از اواخر پنجشنبه شب 29 سپتامبر (8 مهر) به اجرا خواهد گذاشت.

قرار است که روز بعد در  ساعت 10:40 به وقت جهانی (UT) کاوشگر بر سطح دنباله­ دار فرود بیاید. فاصله دنباله­ دار پی/67 از زمین در حدود 40 دقیقه نوری است، بنابراین برای آژانس فضایی اروپا مدتی طول می­کشد تا بتواند سیگنال­های مورد انتظار از فرود را دریافت کند. انتظار می­رود که کاوشگر روزتا با سرعتی در حدود 1 متر در ثانیه (تقریبا 3.6 کیلومتر در ساعت) بر سطح دنباله­ دار فرود بیاید (معادل پیاده­وری یک فرد با سرعت آهسته).

 

 

rosseta spacecraft 003

مدار روزتا بر گرد دنباله­دار پی/67 در هفته پایانی

مت تیلور از محققان ارشد پروژه روزتا در آژانس فضایی اروپا می­گوید: ما تمام دنباله­ دار را با تمام جزئیات و در تمام مقیاس­ها (از 100 نانومتر تا چندین کیلومتر) مشاهده کرده و اندازه گرفتیم. این امر باعث شد که اطلاعات بسیار زیاد و دقیقی، از نحوه شکل­گیری دنباله­ دارها از فضای میان­ستاره­ای بدست آوریم. وی افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که دنباله­دار پی/67 از دو دنباله­ دار کوچکتر و مشابه که با سرعت پایین به هم برخورد کرده­ اند به وجود آمده­ است.

منطقه "مت[1]" که قرار است کاوشگر روزتا در آن محل فرود بیاید، به دلیل وجود تعدادی چاله فعال عمیق بسیار ناهموار به نظر می­رسد. هر کدام از این چاله­ ها، حدود 100 متر عرض و 50 متر عمق دارد (یک زمین فوتبال را تصور کنید که به ارتفاع یک برج مخزن آب عمق دارد). دانشمندان قصد دارند که روزتا را در منطقه­ای در میان مت 2 و مت 3 در یک سطح تقریبا هموار فرود بیاورند تا شاید از این طریق بتوانند درون چاله­ ها را نیز با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهند.

[1] Ma'at

همکار و مترجم گروه آسمان شب ایران

نویسنده: شهریار فقه کریمی

همکار و مترجم گروه آسمان شب ایران

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.