آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

فضازدگی چیست و چگونه فضانوردان با آن دست و پنجه نرم می کنند؟

 

فضازدگی عارضه ای است که ۶۰ درصد فضانوردان در اولین پرواز فضایی شان حین تطبیق با شرایط بی وزنی فضا متحمل می‌شوند. این سندروم که مشابه ماشین زدگی است، زمانی رخ می‌دهد که دستگاه دهلیزی گوش داخلی که وظیفه حفظ تعادل و موقعیت یابی بدن را بر عهده دارد، با حالت شناوری فضانورد در وضعیت بی وزنی سازگار می‌شود.

این عارضه در سفرهای اولیه فضایی ناشناخته بود، چرا که در آن زمان فضانوردان جای چندانی برای حرکت نداشتند ولی در سفینه‌های بزرگتر که فضانوردان امکان تحرک بیشتری داشتند شایع شد. علایم فضازدگی مانند ماشین گرفتگی از حالت تهوع خفیف و گیجی تا استفراغ و ناراحتی شدید متفاوت است. این عارضه بعد از گذشت مدت زمانی از اقامت فضانورد در شرایط بی‌وزنی بهبود پیدا می‌کند و نیاز به مصرف داروی خاصی نیست.

راه حل کلی در حال حاضر این است که فضانورد در روزهای اول ماموریت خود، فعالیت مهم و پیچیده‌ای به خصوص راه پیمایی فضایی انجام ندهد و این امکان برای فضانوردان فراهم شود تا با وضعیت جدید تطبیق پیدا کنند و حس موقعیت یابی شان به حالت عادی باز گردد.

1002 spaceman iss

همکار و عضو گروه آسمان شب ایران

نویسنده: میلاد جبوری عباسی

همکار و عضو گروه آسمان شب ایران

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.