آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

 نهال نوجوان ستاره‌شناسی در زاهدان برگی نو بر شاخسارش دید.17  سال پیش بذر همگانی کردن علم در سیستان و بلوچستان در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کاشته شد تا نخستین جوانه های ستاره‌شناسی در سرزمین آب و آفتاب سر برآورند. تربیت‌ده ها منجم و ترویج و آموزش ستاره‌شناسی به صدها علاقه مند آسمان نخستین ثمره های این نهال نوپا بود. تاسیس انجمن ستاره‌شناسی خیام زاهدان در سال 78 و شکل گیری جمعیت منجمان مهبانگ در سال 84 بر سرعت رشد ستاره‌شناسی نه فقط در زاهدان ،بلکه در اقصی نقاط کهن سرزمین سیستان و بلوچستان افزود. 

 

کسب جایزه ی ویژه ی انجمن بین المللی ستاره‌شناسی به عنوان یکی از سه تشکل برتر ستاره‌شناسی در ایران، کسب رتبه های برتر ستاره‌شناسی رصدی در ماراتن های مسیه و رقابت های صوفی، احراز جایزه ی انجمن ترویج علم ایران به عنوان گروه ساعی در امر ترویج علم، کسب رتبه های ممتاز مسابقات سراسری ستاره‌شناسی ، توفیق برگزاری رقابت رصدی بین المللی صوفی در دامنه های تفتان، برگزاری مستمر برنامه های عمومی ستاره‌شناسی همچون هفته ی جهانی ستاره‌شناسی ، فضا، شب یوری، شب یلدا و ... و برپایی ده ها همایش تخصصی،کارگاه آموزشی و نمایشگاه علمی تنها بخشی از ثمرات این نهال علم در زاهدان است

 

هشتم مهرماه 1389 برگی نو در این عرصه خودنمایی کرد و نخستین باشکاه ستاره‌شناسی زاهدان با همکاری و همیاری انجمن ستاره‌شناسی خیام زاهدان، جمعیت منجمان مهبانگ و انجمن علمی دانشجویان فیزیک دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد."دکتر محمدرضا نوروزی" مدرس باتجربه ی رصدخانه ی زعفرانیه ی تهران مهمان ویژه ی این باشگاه بود. این برنامه از ساعت 16 و با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.ستاره زائرمیری،خبرنگار باشگاه، با اعلام آخرین اخبار ستاره‌شناسی ماه، نخستین بخش برنامه را کلید زد. پس از آن بخش محوری برنامه با سخنرانی دکتر نوروزی پیرامون حیات فرازمینی اجرا شد.سپس مجتبی مقدسی،رصدگر زبده ی زاهدانی رویدادهای آسمان را در ماه پیش رو برای جمعیت بیش از صد و بیست نفره  ی سالن برشمرد. سرانجام مجتبی عباس نژاد، مجری برنامه، از پژوهشگر عرصه ی هوافضا میثم آذر کیش دعوت کرد تا در آستانه ی هفته ی جهانی فضا، حضار را با مسافربرهای فضایی بیشتر آشنا کند.در خلال این برنامه ها پخش نماهنگ هایی از شاهکارهای تلسکوپ فضایی هابل،فعالیت های ملی در عرصه ی فضا و فست موشن زیبای آرمان گلستانه از دیدنی های آسمان  بر جذابیت برنامه افزود.

 
باشگاه ستاره‌شناسی زاهدان،با هدف گردهمایی منجمان آماتور زاهدان و علاقه مندان به آسمان جهت بحث پیرامون مسائل علمی و ارتقا سطح دانش ستاره‌شناسی ،اولین پنج شنبه ی هر ماه برگزار خواهد شد

 
با سپاس از:

اداره ی آموزش و پرورش ناحیه یک زاهدان

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

شهرداری زاهدان

سازمان ملی جوانان

و همه ی دوستانی که در برپایی نخستین باشگاه ستاره‌شناسی زاهدان یاری مان کردند


 

منبع : پرتال رسمی باشگاه ستاره شناسی زاهدان

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.