آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

چرا ماه تاریک میشه در زمانی که کامل هست؟ چرا خورشید وقتی وسط آسمون هست یه دفعه تاریک میشه؟ جواب این سوالها را در ادامه بخوانید.

 ماه و زمین و خورشید مثل سه تا دوست می‌مونن.
ماهِ گرد و کوچولو به دور زمین می گرده و ماه و زمین با هم به دور خورشید می گردن.
ماه  قطرش یک چهارم قطر زمینه یعنی خیلی کوچیکتر از زمین.خورشید هم انقدر بزرگه که زمین و ماه با مدارش توی اون جا میشن قطر خورشید ۱۰۹ برابر قطر زمین و ۴۰۰برابر قطر ماهه.

kidsastro moon sun earth size


درسته خورشید خیلی بزرگتر از ماه هست اما فاصله ش از زمین خیلی بیشتر ازفاصله ماه اززمینه به همین خاطراز روی زمین ،ماه و خورشید یه اندازه دیده میشن.به این میگن اندازه ظاهری.
این سه تا دوست بعضی وقتا سایه بازی میکنن،چطوری؟
اینطوریه که ماهِ بازیگوش بعضی وقتا میاد درست از بین زمین و خورشید رد میشه و جلوی خورشید رو می گیره،سایه ماه میفته روی زمین و هر کسی تو سایه ماه قرار بگیره تمام خورشید یاقسمتی ازاون رو تاریک میبینه.به این بازی ماه و خورشید و زمین،خورشید گرفتگی یا کسوف میگن.

kidsastro solareclipse 01


بعضی وقتا هم ماه پشت زمین قایم میشه طوری که خورشید اونو نبینه،سایه زمین میفته روی ماه و ماه تاریک میشه.بعد آروم آروم ماه از پشت زمین سرک می کشه و از سایه زمین خارج میشه.به این بازی ماه و زمین و خورشید ،ماه گرفتگی یا خسوف میگن.

kidsastro lunareclipse 01


 


حالا فکر کن ببین با ابزار ساده چطور میتونی پدیده های ماه گرفتگی و خورشیدگرفتگی رو نشون بدی؟

iranoptic 03