آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

یه شب تو اتاق خوابم روی تخت دراز کشیده بودم و ماه مثل یه چراغ خواب اتاقم رو روشن کرده بود. اون شب ماه کامل بود. حس کردم نوراتاق داره کم میشه... آخه چرا؟؟؟

از پنجره به ماه نگاه کردم دیدم یه سایه روی ماه افتاده!!
خیلی تعجب کردم.
پیش مامانم رفتم و علتش رو پرسیدم.
مامانم گفت: بعضی شبا وقتی ماه کامله یعنی گردِگرده، میبینیم که یواش یواش یه چیزی مثل پرده سیاهی روی ماه رو می پوشونه و تاریکش میکنه. اون درواقع سایه زمینه که روی ماه افتاده. این اتفاق وقتی میفته که ماه در حالی که به دور زمین می گرده نسبت به خورشید درپشت زمین قرار میگیره یعنی طوریکه ماه و زمین و خورشید روی یک خط قرار دارن و زمین بین ماه و خورشیده. در این صورت سایه زمین به روی ماه میفته و ماه از درون سایه زمین عبور میکنه.به این پدیده ماه گرفتگی یا خسوف گفته میشه.
اون شب من پدیده ماه گرفتگی رو برای اولین بار دیدم و تازه فهمیدم که ماه کامل هم میتونه برای چند ساعت تاریک بشه

 

kidsastro lunareclipse 02

حالا دوست عزیز چهارشنبه شب میتونی این پدیده رو ببینی.هم با ابزار رصدی و هم با چشم غیرمسلح این پدیده قابل رویت هست.
درضمن،ماه چهارشنبه شب،اَبَرماه هست.
ابرماه یعنی ماه بزرگ.میدونی چه زمانی به ماه،ابرماه گفته میشه؟
مدارماه به دور زمین به شکل بیضی هست یعنی فاصله ماه تا زمین دائما تغییر میکنه.وقتی ماه به نزدیکترین فاصله اززمین می رسه کمی بزرگترو روشن تردیده میشه.به این ماه "ابرماه" گفته میشه.
چهارشنبه۱۱بهمن بعد ازغروب آفتاب لباس گرم بپوش و منتظر باش تا ماه طلوع کنه وارتفاع مناسب بگیره تا ماه گرفتگی،این پدیده جالب نجومی، رو ببینی.

iranoptic 03