آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

تو این شبهای بهاری میخوایم یه سر به آسمون شب بزنیم و شما رو با صورتهای فلکی این فصل آشنا کنیم و بهتون کمک کنیم تا اونا رو پیدا کنید.

قبلا درباره صورتهای فلکی صحبت کردیم و جهت یابی با یکی ازصورتهای فلکی که به شکل ملاقه بود رو یاد گرفتیم.اسم این صورت فلکی "دب اکبر" هست.اگه درشروع فصل بهار اوایل شب به سمت شمال آسمان نگاه کنیم، ملاقه یا همون دب اکبررو می بینیم که روی دسته خودش قرار داره البته  بتدریج به دور ستاره قطبی می چرخه وشما می تونید جابجایی اون رو در طول شب در آسمان مشاهده کنید.

astrokids between polaris


بعد از گذشت ساعتی از اوایل شب،اگر گودی دسته ملاقه(دب اکبر) رو ادامه بدیم به یه ستاره  پرنور نارنجی رنگ میرسیم که اسمش "سماک رامح" به معنای نگهبان دارای سلاح هست این ستاره در یک صورت فلکی به شکل بادبادک قرار داره که بهش"عوا" میگن.اگه همین مسیر رو ادامه بدیم به یه ستاره نسبتا پرنور سفید رنگ می رسیم که پایین تراز"سماک رامح"قرار گرفته(جنوبی تره)و اسمش "سماک اعزل" به معنای نگهبان بی سلاح هست این ستاره در صورت فلکی"سنبله" قرار داره.این دو ستاره در افسانه ها نگهبانان آسمان بهاری بوده اند.

astrokids arcturus spica find 01


یه چیز جالب در مورد ستاره "سماک اعزل" اینه که در زمانهای قدیم این ستاره برای کشاورزان یه نشونه بوده وقتی دراواخر اسفندماه ودر اوایل شب این ستاره طلوع میکرده کشاورزان متوجه میشدن که فصل کشت هست و شروع به کشت گندم میکردن و وقتی در اواخر شهریور این ستاره برای مدتی طولانی غروب میکرده و دیگه در آسمون شب دیده نمی شده محصول خودشون رو درو می کردن.
                                 
خب حالا یه کاری کنیم ،فرض کنیم ملاقه(دب اکبر) رو پر از شیرکردیم وملاقه سوراخه واز اون شیر داره چکه می کنه، اگه چکه ها رو دنبال  کنیم به یه صورت فلکی به شکل "شیر نشسته" می رسیم که بهش صورت فلکی"اسد" گفته میشه.چکه های شیر دقیقا پشت"شیر نشسته" یا همون صورت فلکی "اسد" می ریزه.این صورت فلکی یه ستاره نسبتا  پرنور داره که به رنگ سفید می درخشه وبهش قلب الاسد(قلب شیر)میگن.

astrokids Regulus find 01

هر شبی که آسمون رو صاف وبی ابر دیدید حتما از فرصت استفاده کنید و این صورتهای فلکی جالب رو پیدا کنید.

iranoptic 03