آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

کوچولو که بودم وقتی املام رو بیست می‌گرفتم خانوم معلم بهم یه ستاره می داد. ستاره‌های خانوم معلم رنگ رنگی بودن ومن هربار به عشق این که این بار کدوم رنگ ستاره مال من میشه، تمام تلاشم رو می کردم تا املام رو بیست بگیرم.


اون موقعها منم مثل همه بچه ها فکر می کردم ستاره ها تو آسمون فقط به رنگ سفید نقره ای هستن ولی بعدها فهمیدم که ستاره های تو آسمون مثل ستاره های خانوم معلم رنگهای دیگه ای هم دارن.
نارنجی،زرد، قرمز، آبی، سفید.....واقعا هیجان انگیزه...یه آسمون ستاره رنگی!!!!
تو نگاه اول شاید همه ستاره ها یک رنگ به نظر بیان ولی کافیه وقتی به آسمون شب نگاه می کنین چشمای قشنگتون به تاریکی عادت کنه اونوقت می تونین رنگ ستاره ها رو تشخیص بدین.
حالا ببینیم چرا اونا رنگی هستن؟
رنگ ستاره ها بستگی به دمای اونها یعنی مقدار گرم یا سرد بودن سطحشون داره.
ستاره ها همون طور که میدونین کره هایی  از گازدرحال سوختن هستن مثل خورشید خودمون.اونها از طریق سوختن به روشی که بهش همجوشی هسته ای میگن انرژیشون رو به صورت گرما و نور آزاد میکنن.
ستاره ها هم  مثل ما آدما زندگیشون مراحلی داره مانند تولد،جوانی،میانسالی، پیری و مرگ.
هرچقدر ستاره ای جوونتر باشه  داغتر هست و هرچقدر که عمرش بیشتر میشه با کمتر شدن مقدار سوختش سردتر میشه.
حالا هرچقدر ستاره ای جوونتر ودر نتیجه داغتر باشه به رنگ آبی و سفید دیده میشه و همینطور که پیر تر و سردتر میشه به رنگ نارنجی و قرمز درمیاد .ستاره در سنین میانسالی دمای متوسطی داره وبه رنگ زرد می درخشه .

night sky star moon cloud sea ocean

تو آسمون شب در همه فصلها شما می تونین نمونه هایی از این ستاره ها رو پیدا کنین.
در مقاله" آشنایی با صورتهای فلکی بهاری "به بعضیاشون اشاره کردیم.
در آینده  نمونه های دیگه ای از اونها رو به شما معرفی می کنیم.

iranoptic 03