آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

آیا خورشید واقعا قدیمی است؟ یا نه؟
خورشید ما 000/000/500/4  ساله است. چقدر صفر!!! خورشید ما چهار و نیم میلیارد سال دارد.

 

astrokids how old sun 01

دوستان چگونه می‌دانیم که خورشید چقدر قدیمی است؟
ما به سن کل منظومه شمسی نگاه می‌کنیم، چرا که همه اینها در همان زمان دور هم جمع شده‌اند.
برای پی بردن به این موضوع، ما به دنبال قدیمی‌ترین چیزهایی هستیم که می‌توانیم پیدا کنیم. سنگ‌های ماه برای این کار خوب است. هنگامی که فضانوردان آنها را جمع‌آوری کرده و برای دانشمندان ارسال می‌کنند، آنها قادر می‌شوند که عمر خورشید را پیدا کنند.

 
astrokids how old sun 02

تا چه زمانی خورشید می‌درخشد؟
اگر خورشید ما چهار و نیم میلیارد سال پیش به وجود آمده باشد، چه مدت زمان دیگرخواهد درخشید؟ ستاره‌هایی مانند خورشید ما حدود 9 یا 10 میلیارد سال می‌سوزند. بنابراین خورشید ما در حدود نیمه عمر خود قرار دارد. اما نگران نباشید خورشید هنوز حدود 000/000/000/ 5 (5 میلیارد سال) عمر می‌کند.
هنگامی که این پنج میلیارد سال تمام می‌شود، خورشید تبدیل به یک غول قرمز می‌شود. این به این معنی است که خورشید در همان زمان بزرگتر و سردتر می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، متفاوت‌تر از خورشیدی است که امروزه می‌شناسیم. خورشید به عنوان یک غول قرمز، حدود 2000 برابر روشن‌تر از خورشیدی است که در حال حاضر می‌بینیم!

 

astrokids how old sun 03

iranoptic 03