آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
با سلام به خدمت تمامی عاشقان آسمان.صبح چهارشنبه 11 شهریور پس از صرف سحری به حیاط خانه رفتم.آسمان بیش از حد شفاف بود.طوری که هیچ وقت در شهر آسمانی به این زیبایی ندیده بودم.
در افق شرق غوغایی برپا بود.صور فلکی زمستانی تمام منطقه را اشغال کرده بودند.خوشه ی پروین هم در سرسو بود و زیبایی آسمان را صد چندان کرده بود.در ارتفاع پایین تر نیز جبار و دو سگ کوچک و بزرگش به همراه دو برادر قدیمی و ارابه ران حضور داشتند.دوربین دوچشمی 80*20 را برپا کردم.در ابتدا فقط قصد رصد مقارنه را داشتم اما نتوانستم شوق دیدن سحابی جبار و دیگر اجرام اعماق اسمان آن قسمت از گنبد نیلی را که اکثرا پرنور هم هستند در خود نبینم.پس از رصد چند جرم غیر ستاره ای به رصد مقارنه پرداختم.منظره ای بسیار زیبا بود .زهره  ی پرنور در میان ستارگان کم نور تر کندوی عسل صحنه ای رویایی به وجود آورده بود.زهره در یک درجه ای جنوب M44 قرار داشت و در میدان دید دوربین تمام خوشه به همراه سیاره ی زهره دیده می شد.

هر چه زمان پیش می رفت خورشید نوید حضور خود را با صدای بلندتر به من اعلام می کرد و نور خود را در آسمان جلوتر می برد.من هم کار را به پایان رساندم و عازم رختخواب شدم تا از آخرین روز های تابستان هم استفاده کنم!
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.