آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

همزمان با آغاز روز جهانی نجوم برنامه‌های ترویجی و علمی از سوی انجمن نجوم ایران و با همکاری آسمان‌نمای گنبد مینا برگزار می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، سید مصطفی امام، دبیر برگزاری هفته نجوم در نشست خبری امروز با اشاره به برنامه‌های روز جهانی نجوم، گفت: روز جهانی نجوم در روز جمعه31 فروردین ماه جاری برگزار خواهد شد و بر این اساس برنامه‌های ترویجی و علمی برای علاقه‌مندان به نجوم در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این برنامه‌ها از سوی انجمن نجوم و با همکاری آسمان نمای "گنبد مینا" برگزار می‌شود، اظهار کرد: برنامه‌های روز جهانی نجوم که در محل آسمان نمای گند مینا واقع در پارک آب و آتش برگزار می‌شود، بر اساس علاقه‌مندی مخاطبان تعریف شده است.

امام با بیان اینکه این برنامه‌ها با مشارکت انجمن‌های نجومی مراکز دولتی و خصوصی و همچنین دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، ادامه داد: بر این اساس غرفه‌هایی در اختیار هر یک از گروه‌های نجومی گذاشته شد و هر کدام از آنها در زمینه خاصی برنامه‌هایی را اجرایی خواهند کرد.

دبیر برگزاری هفته نجوم، اضافه کرد: در روز جمعه 15 تا 20 گروه نجومی در برگزاری این برنامه‌ها مشارکت دارند.

وی "نجوم کودک"، "نجوم رصدی"، "کار با ابزارهای نجومی و تلسکوپ"، "عکاسی نجومی"، "پرسش و پاسخ"، "مبارزه با خرافات" و "گردشگری نجومی" را از جمله موضوعات برنامه‌های اجرایی روز جهانی نجوم عنوان کرد.

دبیر برگزاری هفته نجوم، "مبارزه با آلودگی نوری و انرژی پاک" و "اختر زیست شناسی"‌را از دیگر موضوعات برنامه‌های این روز ذکر کرد و یادآور شد: در این برنامه‌ها دانشگاه‌هایی چون صنعتی امیرکبیر و خواجه نصیرالدین طوسی حضور خواهند داشت.

وی اجرای برنامه‌های رصدی را از دیگر اقدامات این روز عنوان کرد و گفت: با استفاده از تلسکوپ‌های پیشرفته و آماتوری اقدام به رصد خورشید تا زمان غروب آن می‌شود و در شامگاه نیز رصد اجرام آسمانی برای عموم مردم از جمله برنامه‌های رصدی روز جهانی نجوم است.

امام، بازدید از آسمان‌نمای گنبد مینا را از دیگر برنامه‌های این روز دانست و خاطر نشان کرد: اکثر مردم تصور می‌کنند آسمان‌نما همان رصدخانه است در صورتی که آسمان‌نما ساختمانی مخصوص دارای سقف گنبدی که در آنجا به ‌وسیله دستگاه‌های خاص حرکات اجرام سماوی را نمایش می‌دهند و جنبه آموزشی دارد.

دبیر برگزاری هفته نجوم اضافه کرد: عموم مردم با بازدید از این آسمان‌نما با زیبایی‌ها و شگفتی‌های آسمان آشنا خواهند شد.

tehran Astroday 2018

خبرنگار آسمان شب ایران
www.nightsky.ir

نویسنده: خبرنگار آسمان شب ایران

خبرنگار آسمان شب ایران www.nightsky.ir

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تالار گفتگو

15 تیر 1399

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.