آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
ستاره شناسان بین المللی توانستند میدانهای مغناطیسی کهکشانهای اولیه حاضر در جهان نوزاد را در آزمایشگاه شبیه سازی کنند.
 
 
 گروهی از دانشمندان بین المللی به سرپرستی "جان لوکا گرگوری" از دانشگاه آکسفورد که نتایج یافته های خود را در مجله "نیچر" منتشر کرده اند شبیه سازی میدانهای مغناطیسی کهکشانهای نخستین در جهان نوزاد را با استفاده از دسته پرتوهای لیزری بسیار شدیدی شبیه سازی کردند.

نتایج این شبیه سازیها حاکی از آن است که همانطور که بعضی از تئوریها پیشنهاد می کنند میدانهای مغناطیسی اولیه کیهانی به صورت خود به خودی به وجود آمده اند. پالسهای لیزر به دانشمندان اجازه داد شرایطی مشابه آنچه که در جهان بسیار جوان رخ داده است را به وجود آورند.

 این آزمایش نشان داد که معتبرترین نظریه ای که درحال حاضر وجود دارد احتمالاً صحیح است. برپایه این نظریه، یک میدان مغناطیسی می تواند از حرکت ذرات باردار انرژی برای مثال، پلاسمایی که در فضا فراوان است به صورت خود به خودی سرچشمه گیرد.

"جان لوکا گرگوری" در این خصوص توضیح داد: "در یک پلاسما تعداد برابری از ذرات مثبت (پروتونها) و ذرات منفی (الکترونها) وجود دارد. اما الکترونها بسیار سبکتر از پروتونها هستند بنابراین با سرعت سریعتری حرکت می کنند. این مسئله، در کنار حرکات گردابی اجازه ساخت جریانهای مدور و بنابراین میدانهای مغناطیسی را می دهند."

این دانشمند افزود: "در این آزمایش ما امواج ضربه ای کیهانی را که حرکات گردابی را می سازند بازسازی کردیم و نشان دادیم که چگونه میدانهای مغناطیسی ساخته می شوند."

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.