آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

مکان رصدخانه ملی ایران پس از 9 سال تلاش سرانجام مشخص شد. دکتر رضا منصوری مسئول طرح رصدخانه ملی ایران این خبر را دیروز اعلام و مکان آن را کوه کرگش در ارتفاعات اطراف کاشان معرفی کرد.
 
راساس آخرين ارزيابي‌هاي انجام شده، هر دو قله «دينوا» و «گرگش» واجد ارزش نجومي بسيار بالايي هستند و «گرگش» با 600 متر ارتفاع بيشتر از قله «دينوا» كه رصدخانه را از غبار محلي دور مي‌كند و از لحاظ پارامتر مهم ديد، به دينوا برتري دارد.

رصدخانه ملي ايران به عنوان اولين رصدخانه پژوهشي كشور، اولين گام بزرگ كشور براي ايجاد زير ساخت‌هاي پژوهشي در نجوم و كيهان شناسي رصدي است كه حاصل آن تشكيل و رشد گروه‌هاي پژوهشي و ايجاد بخش‌هاي توسعه فناوري خواهد بود.

طرح رصدخانه ملي ايران در سال 1378 به عنوان يكي از طرح هاي كلان علمي در شوراي پژوهش‌هاي كشور مطرح شد و مكان‌يابي رصدخانه از همان سال‌ها آغاز شد. روندي كه با عدم اختصاص بودجه مناسب با افت و خيزهاي فراوان همراه بود.

با تصويب طرح رصدخانه ملي در زمره طرح‌هاي كلان ملي فناوري در اسفند ماه 87 و رفع مشكلات مالي طرح، روند پيگيري آن شتابي دوچندان گرفت تا سرانجام در اواسط سال جاري پس از سال‌ها تلاش و بررسي شرايط 40 قله در نواحي مختلف كشور، فرآيند پيچيده و حساس مكان‌يابي رصدخانه به پايان رسيد و از ميان دو قله «گرگش» و «دينوا» در منطقه كاشان كه واجد بيشترين ارزش نجومي در كشور هستند، «گرگش» به عنوان ميزبان نخستين تلسكوپ و رصدخانه ملي ايران انتخاب شد.
 
برنامه‌ريزي طرح اين است كه در اوايل تابستان مطالعات خاك شناسي و بررسي‌هاي مشابه در بالاي قله آغاز شود كه در اين صورت ساخت ساختمان رصدخانه به سال 91 موكول مي‌شود.

وي با بيان اين كه سازه استوانه‌اي نوك قله براي نصب تلسكوپ از آ‌لومينيوم به همراه مصالح ساختماني ساخته مي‌شود افزود: شكل كلي محفظه تلسكوپ توسط مهندسان ايراني طراحي شده كه به شكل استوانه‌يي به قطر 10 متر و به طول 23 متر است كه بالاي آن يك گنبد قرار دارد كه در نهايت با تغييرات كوچك همين طرح عملياتي خواهد شد.
 طرح اولیه رصدخانه ملی ایران
 
منصوري با بيان اين كه شركت هاي داخلي توانمندي بالايي در طراحي سازه بالاي قله دارند، خاطرنشان كرد: در حال حاضر از چهار كارخانه بازديد و مذاكرات را آغاز كرده‌ايم و احتمالا از چهار كارخانه ديگر هم بازديد خواهيم كرد تا با توانمندي‌هاي آنان آشنا شويم و در اواخر بهار و اوايل تابستان سفارش ساخت قطعات تلسكوپ را به كارخانجات داخلي مي‌دهيم. 
 
گزارش از ایسنا

celestron banner 02

iranoptic 03