آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

 یک برنامه‌ی دیگر از روز جهانی نجوم با تمام سختی‌ها، مشکلات و شور و هیجان وصف ناپذیرش گذشت و اعضای انجمن اخترشناسی شیراز در نمایشی باشکوه، بار دیگر با هم‌دلی و تلاش گروهی، قدم بزرگی در راه ترویج علم نجوم برداشتند.
 
 برای این روز، از ماه‌ها پیش‌تر برنامه‌ی مفصلی ریخته شده بود و اعضای پرتلاش هیأت‌های سرپرستی و علمی انجمن اخترشناسی شیراز با پیگیری‌های فراوان برای امور اجرا، غرفه، تبلیغات، مجوزهای شهرداری، امور برق، اطلاع‌رسانی، حمل و نقل، محتوای نمایشگاهی، نجوم کودکان و غیره وقت و انرژی زیادی را صرف کردند.
برنامه طبق قرار از پیش تعیین شده از ساعت 23:00 پنج‌شنبه با برپایی غرفه و گردآوری وسایل شروع شد. پس از برپایی غرفه و جایگذاری وسایل، دو نفر از اعضای هیأت سرپرستی شب را درون غرفه گذراندند تا صبح زود با ملحق شدن دیگر اعضا کار برپایی نمایشگاه عکس شروع شود. از ساعت 5:30 صبح جمعه کار چینش عکس‌های نمایشگاه آغاز شده و حدود 7:00 به پایان رسید.
حضور مردم در ساعات ابتدایی صبح شور و انرژی را به اعضای انجمن اخترشناسی شیراز نیز منتقل کرد و کار ترویج از همان ساعات صبح با نمایشگاه کس‌های نجوم و فضا، رصد خورشید و نجوم کودکان پی گرفته شد.
 
 
 با نزدیک شدن به ظهر و کاهش تعداد بازدیدکنندگان، اعضای پرتلاش (جز چهار نفر) برای استراحت نیم‌روزی محل نمایشگاه را ترک کرده و حدود ساعت 17:00 بازگشتند. با خنک‌تر شدن هوا در بعد از ظهر جمعه، افراد زیادی برای دیدار از نمایشگاه، رصد ماه و سیارات، ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی و گشت‌های نجومی و پرسش و پاسخ به محل نمایشگاه آمدند. هم‌چنین کودکان علاقه‌مند زیادی برای فعالیت‌های نجومی کودکانه به غرفه‌ی نجوم کودکان آمدند و سهم بزرگی از برنامه‌ی روز جهانی نجوم را از آن خود کردند. ازدحام جمعیت و میزان حضور مردم پرشور شیراز به قدری بود که اعضای پرانرژی انجمن اخترشناسی شیراز برای سرویس‌دهی کامل می‌بایست انرژی مضاعفی خرجِ این بازدیدها می‌کردند.
 
 
 
 
 در تمام طول برنامه بخش تبلیغات و اطلاع‌رسانی انجمن اخترشناسی شیراز هم با ارائه‌ی ده‌ها نوع بروشور، تراکت، پوستر و کارت‌‌های نجومی بازدیدگنندگان را با فعالیت‌های انجمن اخترشناسی شیراز و نجوم آماتوری آشنا کردند. هم‌چنین حدود 2000 نسخه تقویم نجومی سال 1394 که کار محاسبات، طراحی، چاپ، صحافی و بسته‌بندی آن به صورت کامل توسط اعضای انجمن اخترشناسی شیراز انجام شده بود هم در اختیار مردم علاقه‌مند قرار گرفت.
 
برنامه‌ی روز جهانی نجوم 1394 یکی از پربارترین و پربازدیدکننده‌ترین برنامه‌های ترویج شهری انجمن اخترشناسی شیراز بود. اما با این حال مشکلات و کاستی‌های زیادی هم در جریان برگزاری این برنامه وجود داشت. تلاش و همت اعضای انجمن اخترشناسی شیراز با سابقه‌ی بیش از 16 سال برگزاری برنامه‌های ترویج عمومی نجوم این است که برنامه‌هایی با کیفیت بالا برای مردم فهیم و علاقه‌مند شیراز برگزار کند.
 
در پایان کم‌ترین وظیفه‌ی مسئولین انجمن، سپاسگزاری از هم‌دلی و هم‌یاری بی‌بدیل اعضای بسیار خوب انجمن اخترشناسی شیراز است.
 
 

celestron banner 02

iranoptic 03