آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

قبل از آنكه عكاسي آسمان شب را آغاز كنم، خيال ثبت راه شيري تابستان هيچگاه از ذهنم دور نمي شد. طبيعي است كه هر وقت چيز زيبايي مي بينيم دوست داريم آن را براي هميشه ثبت كنيم. خاطره اي خوب يا منظره اي زيبا.
 

اما آيا عكاسي آسمان شب شاخه ي سختي از ستاره شناسی آماتوری است؟ در جواب بايد گفت بستگي به خودتان دارد. من كه به اين نكته اعتقاد دارم: " راه رسيدن به چيزي كه دوستش داري آسان است".

براي شروع هر موردی در ستاره شناسی به دو چيز نياز است:

1.    وسايل و ابزار
2.    دانش و آگاهي

وسايل و ابزار

طبيعي است كه براي عكسبرداري به دوربين نياز داريم. اما براي عكاسي آسمان شب هر دوربيني مورد استفاده قرار نمي گيرد. امروزه در اكثر خانه‌ها دوربين هاي ديجيتال يافت مي شود. دوربين هاي كوچكي كه براي عكس هاي خانوادگي و حتي عكسبرداري از طبيعت و ...،  اما نه به طور جدي مورد استفاده‌ی فراوان قرار مي گيرند. اين دوربين‌ها در عكاسي آسمان شب كاربرد چنداني ندارند. مهم ترين مشكل اين دوربين‌ها عبارتند از: نويز (noise ) زياد حتي در حساسيت‌هاي ( ISO ) متوسط، عدم امكان عكاسي در سرعت B ، عدم قابليت تعويض لنز و ...

 

 

مي‌توانيد با يك دوربين آنالوگ ( مانند Zenith 122 یا Yashika GSN  و ... ) توليد 20 سال پيش عكاسي آسمان شب را شروع كنيد يا يك دوربين DSLR پيشرفته تهیه کنید. این موضوع بستگي به بودجه شما دارد. واضح است كه دوربين هاي DSLR بهتر هستند. البته نه در همه‌ي پارامتر‌ها. قابليت هاي فوق العاده‌اي كه در اين دوربين‌ها وجود دارد باعث شده اين دوربين‌ها را تبديل به ابزاري مناسب براي عكاسي آسمان شب شود. كارخانه‌های مختلفي اقدام به توليد DSLR ها كرده اند اما در بين آنها برند هاي كانن ( CANON ) و نيكون ( N IKON ) ازهمه مناسب ترند و از بين اين دو، دوربين هاي كانن به دليل قابليت هاي بهترشان را پیشنها می کنیم.
شركت كانن دوربين هاي DSLR  خود را در سه مدل كلي توليد مي كند. 1.دوربين‌هاي تك رقمي ( حرفه‌ای ) 2. دوربين هاي دو رقمي ( نیمه حرفه‌ای ) 3 .دوربين هاي سه رقمي ( آماتور ) و البته مدتي پيش يك دوربين چهار رقمي به نام 1000D هم به آن ها اضافه شد. اما منظور از اين ها چيست؟ خيلي ساده. عدد مدل دوربين تعيين كننده است. مثلا دوربين 40D جزو دوربين هاي دورقمي كانن است که نمونه‌ای از عکسهای ان را در گالری www.astropix.ir   می توانید مشاهده کنید.
اما بين اين دوربين ها چه تفاوتي است؟ دوربين ها ي تك رقمي كاملا حرفه اي هستند. دوربين‌هایي گران قيمت و با ارزشي كه بيشتر به درد كساني مي خورد كه شغل آنها عكاسي است يا در عكاسي تجربه‌ي زيادي دارند. در بين اين دوربين ها دوربين
Canon 5D Mark II دوربين بسيار مناسبي براي عكاسي آسمان شب است. دوربینی با 21 مگاپیکسل که در اصل فول فریم نیز است.
اما دوربين هاي دورقمي دوربين هاي مورد علاقه ي بسيار از عكاسان آسمان هستند. قيمت نسبتا مناسب و قابليت‌هاي فراوان در این دوربین‌ها باعث روی آوردن بسیاری از عکاسان آسمان شب است. از بين اين دوربين‌ها در حال حاضر فقط يك نوع دوربين توليد مي شود كه آن هم دوربين Canon 50D  است که دارای ایرادهایی هم هستند. اما با به روز رسانی نرم افزار آن می توان تا حدی آن را برطرف کرد.
اما دوربين هاي سه رقمي كانن جزو دوربين هاي آماتور هستند که قيمتشان هم نسبت به دوربين هاي ديگر مناسب تر است. اين دوربين‌ها براي شروع و حتي كارهاي جدي بسيار مناسب هستند. مدلهای موجود در بازار امروزه شامل 500D ، 450D، 400D و 550D است.

در اين مقاله کوتاه برخی دوربين ها معرفي شدند. اگر قصد خريد داشتيد مشورت با بزرگان عكاسي را فراموش نكنيد.
اما دوربين ها براي عكسبرداري به لنز هم نياز دارند. اكثر دوربين هايي كه در بالا معرفي شدند دارای لنزهای مناسبی برای عکاسی آسمان شب نیستند. اين لنز چون به همراه دوربين است به اين معنا نيست كه بهترين لنز براي آن دوربين به شمار مي رود.

در عكاسي آسمان شب به چه لنز هايي نياز هست؟
براي عكاسي آسمان شب اغلب به لنز های با کیفیت نياز است. لنزهایی با فاصله کانونی متفاوت ( از لنز هاي وايد گرفته تا تله هاي بزرگ) که هر كدام هم كاربرد خود را دارند. لنز هاي وايد (FishEye 15mm ) براي ثبت قسمت وسيعي از آسمان به همراه مناظر زميني، تله هاي كوچك (85mm) براي ثبت مقارنه‌ها و تله هاي بزرگ (200mm or 300mm) براي عكاسي از اجرام اعماق آسمان به همراه مقر موتوردار.
 بسته به نوع عكاسي كه انجام مي دهيد بايد لنز هاي مورد نياز را تهيه كنيد. مثلا يك عكاس اعماق آسمان هيچ وقت سراغ لنز وايد نمي رود. پس اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه لنزي را انتخاب كنيد كه مناسب سبك عكاسي شما باشد.
 
 
لنزهای تله سری L
 
سه پایه یکی از ابزارهای جانبی بسیار مهم در عکاسی آسمان شب است. در عكاسي روز نوردهي كسري از ثانيه است و در كسري از ثانيه لرزش دست اثري بر عكس نمي‌گذارد. اما در عكاسي شب چند ثانيه يا حتي چند دقیقه نوردهي مي‌شود. پس نياز به سه پايه بسیار محکم و مناسب است. سه پايه هاي گوناگوني با قيمت هاي کم و زیاد در بازار وجود دارد كه پيشنهاد ميكنم در خريد سه پايه به استحكام آن دقت زيادي كنيد. لرزشي كوچك از سه پايه كافي است تا عكس زيباي شما خراب شود. سه پایه‌های حرفه‌ای مانند Manfrotto و Gitzo و Velbon بسیار مورد تأیید عکاسان آسمان شب است.
 
 
 
 دكلانشور یکی دیگر از مهمترین ابزارهای جانبی برای عکاسی از آسمان شب است. . اين وسيله به شما اجازه مي دهد كه شاتر دوربين را تا هر زماني كه دوست داريد باز نگهداريد. دكلانشور برای دوربین‌های کانن سری تک رقمی و سه رقمی متفاوت است. بهترین دکلانشور در حال حاظر مدل TC-80 است که تنها به دوربین‌های سری حرفه‌ای و نمیه حرفه‌ای کانن نصب می‌شود. برای افرادی که دوربین‌‎های سه رقمی دارد باید یا اصلاح دکلانشور رابط مخصوصی برای آن تهیه کنند.
 

celestron banner 02

iranoptic 03