آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 شب گذشته، پس از دو هفته وقفه ابرهای نوکتیلوسنت ( NOCTILUCENT STORM )  به آسمان اروپا بازگشتند. جان کومن هلندی می گوید : این یکی از جالب ترین نمایش های تابستان امسال بود. ساختارهای موجی کوچک و رنگ آبی الکتریکی آن مرا به یاد رنگ پوست نهنگ آبی می اندازد.
او این تصویر را با یک دوربین NIKON D300 تهیه کرده است. گزارش هایی مشابه از لهستان، مجارستان جمهوری چک ،بلژِک، اسکاتلند، انگلستان و فرانسه بدست آمده است. فیلیپ مولت می گوید : آن ها بسیار پرنور بودند و من از یکی از شهرهای با آلودگی نوری زیاد(Brussels Ringway) می توانستم آن ها را ببینم.
او کسی است که از گذر این ابرها بر فراز یک منطقه ی شهری در بلژیک فیلم تهیه کرده است. سال 2009 سال خوبی برای ابرهای نوکلیسنت بوده است و این جای تعجب ندارد، زیرا این ابرها معمولا مصادف هستند با کمینه ی فعالیت های خورشیدی. کسی نمی داند چرا ؟ ولی یک نظر کلی در مورد آن وجود دارد : فعالیت کم خورشید باعث می ود تا اتمسفر بالایی زمین سردتر شود.و این به معنای بوجود آمدن ذرات کریستالی یخ می باشد که منجر به این ابرها می شود.
 
 
منبع : spaceweather.com

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان شب ایران را پیش چشمان شما خواهیم آورد
  • شفق قطبی

    عکاس: حسین نصری شفق قطبی، پدیده‌ای جوی است که بر اثر برخورد ذرات پرانرژی خورشید با جو فوقانی زمین به وجود می‌آید؛ در حالت

    ...
  • آخرین ماه کامل سال ۱۴۰۲

    عکاس : مهدی اکبری آخرین ماه کامل سال شمسی بر فراز برج سنگی (میل سنگی) متعلق به هشتصد سال پیش و دوره سلجوقی در حاشیه کویر

    ...