آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

مقامات آژانس فضايي اروپا (اسا) اعلام كردند: فضاپيماي رزتا پس از آغاز سفر تحقيقاتي خود، تصاويري از يك سيارك در مداري كه بيش از 220 ميليون مايل از زمين فاصله دارد، تهيه كرد.
مقامات آژانس فضايي اروپا (اسا) اعلام كردند: فضاپيماي رزتا پس از آغاز سفر تحقيقاتي خود، تصاويري از يك سيارك در مداري كه بيش از 220 ميليون مايل از زمين فاصله دارد، تهيه كرد.
دكتر يوو كلر از محققان اصلي آژانس فضايي اروپا (اسا) در اين زمينه اظهار كرد: تصاوير گرفته شده از اين خرده سيارك شبيه الماس موسوم به STEINS تصوير كلي نادري از اجرام در فضاي خارج جوي ارائه مي‌كند.

كلر افزود: همچنين يك زنجيره از هفت دهانه آتشفشاني در اين تصاوير مشاهده مي‌شود كه ما هرگز انتظار نداشتيم روزي چنين جرم كوچكي مشاهده كنيم. ما معمولا چنين دهانه‌هاي آتشفشاني را روي قمرها مانند كره ماه خودمان مي‌بينيم؛ بنابراين بايد بررسي كنيم كه چرا اين دهانه‌ها روي سيارك وجود دارند، اما بديهي است كه STEINS يك تاريخچه پيچيده تصادمي دارد.

 

رنگ STEINS اساسا خاكستري است اما كمي هم به قرمزي مي‌زند و بزرگتر از اندازه‌هايي است كه ما تصور مي كرديم.

رزتا همچنين قرار است در سال 2015 روي دنباله‌داري موسوم به « Churyumov-Gerasimenko» فرود آيد كه هدف از اين كار بررسي تركيبات شيميايي اين جرم فلكي است.

انيميشني از پرواز «رزتا» به سوي خرده سيارك

فضاپيماي اروپايي «رزتا» كه حامل كاوشگري موسوم به Philae است، اسفند ماه 1382 سفر 10 ساله خود را از پايگاه گويان فرانسه به سوي هسته دنباله دار آغاز كرد.

Philae جزيره اي در رودخانه نيل است كه ستون «ابليسكس» در آن يافت شد كه برروي آن نام هاي «كلوپاترا» و «بطلميوس» به زبان هيروگليف نوشته شده و همين ستون بود كه «چامپليون»، باستان‌شناس برجسته فرانسوي را قادر كرد تا با مطالعه هيروگليف‌هاي نوشته شده بر لوح «رزتا» پرده از اسرار حروف هيروگليف و به تبع آن تمدن مصر باستان بردارد.

همانگونه كه فيلائه، ابليسكس و لوح رزتا اسرار مصر باستان را آشكار كردند، دانشمندان اميدوارند ماموريت طولاني رزتا نيز، پرده از اسرار منظومه شمسي بردارد.

آلمان، فرانسه، ايتاليا و مجارستان كشورهايي هستند كه با همكاري انگلستان، اتريش، فنلاند و ايرلند در اين طرح كار كرده اند.

بررسي دنباله دار هدف اين طرح - دنباله‌دار Churyumov-Gerasimenko - محققان را ياري خواهد كرد تا نگاهي به چهار هزار و 600 ميليون سال پيش بياندازند؛ زماني كه هنوز سيارات شكل نگرفته بودند و تنها چند سيارك و دنباله دار به دور خورشيد مي چرخيدند.

رزتا در سال 2015 به هدف خود خواهد رسيد و كاوشگر «فيلائه» را به طور خودكار رها مي كند تا بر سطح هسته يخي دنباله دار فرود آيد. اين كار با كمك يك موتور كاوشگر انجام مي گيرد و فيلائه برروي سه پايه خود بر سطح اين دنباله دار خواهد نشست.

«فيلائه» به بررسي شيميايي و فيزيكي سطح هسته خواهد پرداخت و مدارگرد رزتا كه محل دقيق فرود را نيز مشخص خواهد كرد به بررسي اين دنباله دار از مدار آن خواهد پرداخت. نتايج اين ماموريت مي تواند به حل مسايل مربوط به چگونگي پيدايش منظومه شمسي و منشا حيات كمك كند.

همچنین بخوانید:

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان شب ایران را پیش چشمان شما خواهیم آورد
 • خورشیدگرفتگی حلقوی ۲۰۲۳
  عکاس: امیر شاهچراغیان خورشید سوژه‌ی بی‌رقیب آسمان هفته‌ی چهارم مهر ۱۴۰۲ بود. در ابتدای هفته‌ی چهارم مهر ماه ۱۴۰۲ ساکنان قاره‌ی...
 • خورشید گرفتگی روی مشتری
  عکاس: مجتبی بذرافشان پرسشی که با دیدن این تصویر مطرح می‌شود، این است که این نقاط تاریک روی سیاره «مشتری» چیست؟ این نقاط، در واقع...
 • ماه رنگی
  عکاس: مهیار مرادی چافی سطح ماه واقعا خاکستری نیست. در مقیاس بسیار بزرگ، سطح ماه رنگ‌های ظریفی را نشان می‌دهد که به نوع و فراوانی...
 • بارش شهابی برساوشی
  عکاس: محمد جواد فهیمی بارش شهابی بَرساوُشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالباً...
 • سحابی خرطوم فیل
  عکاس : امین اشرفی در این تصویر، «سحابی خرطوم فیل» (Elephant’s Trunk Nebula) را مشاهده می‌‌کنید که در بالا و دور از صورت فلکی...
 • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101
  عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند. این ابرنواختر که SN...
 • آنالما
  عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص خورشید (در یک قاب...