آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

رویدادی که این روزها بسیاری از خبرگزاری‌های عمومی و تخصصی به آن پرداخته‌اند، همنشینی یا مقارنه تاریخی بین سیاره مشتری و زحل است. این رویداد دیدنی با این جدایی زاویه‌ای شاید یک بار در طول عمر هر انسانی رخ دهد، پس دیدن آن را از دست ندهید.

سیاره مشتری پنجمین و سیاره زحل ششمین سیاره در منظومه خورشیدی ما هستند. این سیارات در مسیر حرکت خود به دور خورشید، از دید ما ناظران زمینی هر از چندگاهی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. اما این بار این دو سیاره در تاریخ  21 دسامبر 2020 برابر با 1 دی 1399 ساعت 18 و20 دقیقه به وقت جهانی یا 21 و 50 دقیقه به وقت محلی ایران با جدایی زاویه‌ای 6 دقیقه و 6 ثانیه قوسی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا همنشینی تاریخی را بعد از 357 سال بوجود آورند. آخرین بار این چنین همنشینی در تاریخ 25 آگوست 1563 میلادی برابر با 2 شهریور 942 هجری شمسی با جدایی زاویه ای 6 دقیقه و 47 دقیقه قوسی روی داده است. بنابراین این همنشینی زیبا بعد از 357 بار دوباره تکرار می شود و نه 800 و یا 500 سال که بیشتر خبرگزاریها به آن اشاره کرده اند!!!
اما همنشینی بعدی این دو سیاره با این جدایی زاویه ای ( کمتر از 1 درجه )، در تاریخ 15 مارس 2080 برابر با جمعه، ۲۵ اسفند ۱۴۵۸ با جدایی زاویه‌ای 6 دقیقه و 1 ثانیه قوسی است. پس شاید در طول عمر ما همین یک بار رخ دهد!
همنشینی بعدی این دو سیاره 20 سال دیگر با جدایی زاویه‌ای 1 درجه و 7 دقیقه قوسی در 31 اکتبر 2040 برابر با چهارشنبه، ۱۰ آبان ۱۴۱۹ است.

1012 conj jupiter saturtn 2020 01


رصد همنشینی مشتری و زحل
این روزها پس از غروب خورشید، این دو سیاره در بالای افق جنوب غربی به مانند دو ستاره در کنار یکدیگر قرار دارند و با چشم غیر مسلح (بدون ابزار رصدی) نیز دیده می‌شوند. اما برای دیدن دقیقتر این دو سیاره، به طور مثال قمرهای سیاره مشتری و حلقه های سیاره زحل، نیاز به ابزار رصدی مانند تلسکوپ یا دوربین دوچشمی دارید.
این دو سیاره رفته رفته به یکدیگر نزدیکتر می شوند و در تاریخ 1 دی 1399 در نزدیکترین فاصله از یکدیگر قرار خواهند گرفت. این جدایی زاویه‌ای به اندازه‌ای کم هست که در این روز این دو سیاره را یکی خواهید دید. برای تفکیک این دو سیاره در این شب نیاز به ابزار رصدی دارید.

1012 conj jupiter saturtn 2020 02

 

 

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • سحابی حباب

    سحابی حباب عکاس: امین اشرفی سحابی حباب (انگلیسی: NGC 7635‎) سحابی پخشیده کم‌نوری در صورت فلکی ذات‌الکرسی است.این سحابی در فاصله ۱۱۰۰۰[…]

  • خوشه ستاره ای پروین

    خوشه ستاره ای پروین عکاس: رضا حکیمی خوشه پروین نام خوشه‌ای در صورت فلکی گاو میباشد و در لیست مسیه به M45 نام‌گذاری شده‌است.[…]

  • شهاب برساووشی

    شهاب برساووشی عکاس: طاها قوچکانلو بارش شهابی بَرساوُشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. بیشینهٔ نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالباً[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.