آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 شب گذشته، پس از دو هفته وقفه ابرهای نوکتیلوسنت ( NOCTILUCENT STORM )  به آسمان اروپا بازگشتند. جان کومن هلندی می گوید : این یکی از جالب ترین نمایش های تابستان امسال بود. ساختارهای موجی کوچک و رنگ آبی الکتریکی آن مرا به یاد رنگ پوست نهنگ آبی می اندازد.
او این تصویر را با یک دوربین NIKON D300 تهیه کرده است. گزارش هایی مشابه از لهستان، مجارستان جمهوری چک ،بلژِک، اسکاتلند، انگلستان و فرانسه بدست آمده است. فیلیپ مولت می گوید : آن ها بسیار پرنور بودند و من از یکی از شهرهای با آلودگی نوری زیاد(Brussels Ringway) می توانستم آن ها را ببینم.
او کسی است که از گذر این ابرها بر فراز یک منطقه ی شهری در بلژیک فیلم تهیه کرده است. سال 2009 سال خوبی برای ابرهای نوکلیسنت بوده است و این جای تعجب ندارد، زیرا این ابرها معمولا مصادف هستند با کمینه ی فعالیت های خورشیدی. کسی نمی داند چرا ؟ ولی یک نظر کلی در مورد آن وجود دارد : فعالیت کم خورشید باعث می ود تا اتمسفر بالایی زمین سردتر شود.و این به معنای بوجود آمدن ذرات کریستالی یخ می باشد که منجر به این ابرها می شود.
 
 
منبع : spaceweather.com
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.