آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 شب گذشته، پس از دو هفته وقفه ابرهای نوکتیلوسنت ( NOCTILUCENT STORM )  به آسمان اروپا بازگشتند. جان کومن هلندی می گوید : این یکی از جالب ترین نمایش های تابستان امسال بود. ساختارهای موجی کوچک و رنگ آبی الکتریکی آن مرا به یاد رنگ پوست نهنگ آبی می اندازد.
او این تصویر را با یک دوربین NIKON D300 تهیه کرده است. گزارش هایی مشابه از لهستان، مجارستان جمهوری چک ،بلژِک، اسکاتلند، انگلستان و فرانسه بدست آمده است. فیلیپ مولت می گوید : آن ها بسیار پرنور بودند و من از یکی از شهرهای با آلودگی نوری زیاد(Brussels Ringway) می توانستم آن ها را ببینم.
او کسی است که از گذر این ابرها بر فراز یک منطقه ی شهری در بلژیک فیلم تهیه کرده است. سال 2009 سال خوبی برای ابرهای نوکلیسنت بوده است و این جای تعجب ندارد، زیرا این ابرها معمولا مصادف هستند با کمینه ی فعالیت های خورشیدی. کسی نمی داند چرا ؟ ولی یک نظر کلی در مورد آن وجود دارد : فعالیت کم خورشید باعث می ود تا اتمسفر بالایی زمین سردتر شود.و این به معنای بوجود آمدن ذرات کریستالی یخ می باشد که منجر به این ابرها می شود.
 
 
منبع : spaceweather.com
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.