آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 صورت فلکی شلیاق با ستاره‌ی نورانی وگا یا نسرواقع، یکی از صورت‌های فلکی بسیار جالب در آسمان  شامگاهی تابستانی و صبحگاهی زمستانی است. این صورت فلکی خیلی به نام خودش که شلیاق با چنگ رومی است شباهت دارد. اما در اعماق شلیاق یک خوشه کروی و یک سحابی سیاره نمای زیبا وجود دارد که رصد آن همیشه تازگی خاصی دارد.
 
 
 
 
سحابی سیاره نمای M57 یا سحابی حلقه با نام انگلیسی Ring Nebula یکی از سحابی های زیبای آسمان شب است. این سحابی در بین دو ستاره‌ی گاما و بتا شلیاق که در سمت جنوب ستاره وگا است قرار دارد. برای رصد آن با دوربین دوچشمی کافی است که دو ستاره‌ی بتا و گاما را در میدان دید قرار دهید و حالا باید در بین این دو یک لکه‌ی کوچک مه آلودی مشاهده کنید.
سحابی سیاره‌نمای M57 دارای قدری برابر با 8.8 و گستردگی آن 3.0'x2.4' ثانیه قوسی است. این سحابی از پشت تلسکوپ‌هایی با قطر دهانه‌ی بالا بسیار زیبا قابل رویت است.
 
 
راهنمای رصد M57، بر روی تصویر بزرگتر کلیک کنید تا بزرگتر دیده شود.
 
خوشه کروی M56 در صورت فلکی شلیاق دومین جسم اعماق آسمان است که دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این خوشه در مرز صورت‌های فلکی شلیاق و دجاجه قرار دارد و دو راهنما برای رصد آن است. اولین راهنما بین ستاره‌ی گاما-شلیاق و بتا-دجاجه است. برای دیدن آن می توایند خطی فرضی بین این دو رسم کنید و از ستاره‌ی بتا-دجاجه به سوی گاما-شلیاق حرکت کنید. در بین راه می توانید خوشه کروی M56 را مشاهده کنید. خوشه کروی M56 دارای قدری برابر با 8.4 و گستردگی 9 ثانیه قوسی است. تراکم ستاره‌های آن بسیار زیاد است.
 
 راهنمای رصد M56، بر روی تصویر بزرگتر کلیک کنید تا بزرگتر دیده شود.
نویسنده : خسرو جعفری زاده
 
توجه : براساس قوانین وب سایت آسمان شب ایران، برداشت از هرنوع مقاله‌ای در صورتی آزاد است که تنها نام وب سایت به طور کامل به همراه آدرس در آن آورده شود. 
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

banner eyepeacc

celestron banner 02

iranoptic 03

تصویر روز

خبرخوان یافت نشد

تالار گفتگو

خبرخوان یافت نشد
رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.