آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

خرده سیارات سنگی توده های صخره مانندی از جنس سیلیکات های سنگی و آهن و نیکل هستند که در مداری بین سیاره مریخ و مشتری که به کمربند سیارک ها معروف است، به دور خورشید می چرخند. این خرده سیاره ها احتمالا بازمانده اجرامی هستند که به هنگام شکل گیری منظومه خورشیدی ما در ۴/۵ میلیارد سال پیش نتوانستند با هم ترکیب شوند و سیاره یکپارچه ای را شکل دهند.

 این کمربند همانند دیواری سیارات درونی و سنگی سامانه خورشیدی ما را از سیارات غول پیکر بیرونی و گازی شکل جدا می کند. اندازه خرده سنگ های موجود در کمربند سیارک ها از چند متر تا چند صد کیلومتر متغییر است و از شکل هندسی مشخصی برخوردار نیستند. بزرگ ترین جرم این مجموعه، سیارکی ۹۵۰ کیلومتری به نام سرس است که نخستین بار در سال ۱۸۰۱ میلادی توسط ستاره شناس ایتالیایی، جوزپای پیاتسی کشف شد که امروز در رده سیارات کوتوله منظومه خورشیدی ما جای دارد.

astroid belt 01


طبق تخمین اخترشناسان علاوه بر سرس بیش از صدها هزار خرده سیاره سنگی نسبتا بزرگ و میلیون ها خرده سنگ پراکنده در محدوده کمربند سیارکها وجود دارند. نکته بسیار مهم و ترسناک در مورد خرده سیارات سنگی این است که همگی آنها در محدوده کمربند سیارک ها حضور ندارند، بلکه به دلیل اثرات نیروی گرانش بسیار قوی خورشید و سیاره مشتری و نیز برخورد پیاپی سیارک ها با هم، تعدادی از این سیارک ها از قلمرو اصلی خود خارج شده و بصورت شهابواره و سیارک های سرگردان در فضای بین سیارات منظومه خورشیدی در حال پرسه زدن هستند و از آن رو امکان برخورد آنها با دیگر اجرام از جمله زمین وجود دارد. چنین اتفاقی ۶۵ میلیون سال پیش در مرز دوره کرتاسه_ترشیری باعث انقراض ۸۵ درصد گونه های حیات از جمله دایناسورها شده و در آینده هم ممکن است بار دیگر برای سیاره ما رخ دهد.
نویسنده:میلاد جبوری عباسی

همکار و عضو گروه آسمان شب ایران

نویسنده: میلاد جبوری عباسی

همکار و عضو گروه آسمان شب ایران

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • Delta Scorpii Sh2-1, Sh2-7، vdb 99

    Delta Scorpii Sh2-1, Sh2-7، vdb 99 عکاس: بیژن مروج الاحکامی صورت فلکی عقرب یکی از صورت های فلکی مهم باستانی است که بسیار مورد توجّه و[…]

  • کاروانسرای قلعه خرگوشی

    کاروانسرای قلعه خرگوشی عکاس: علی عباسی بیش از دو هزار سال پیش، در سراسر خاورمیانه، در مسیر کاروان‌های تجاری، ساختمان‌هایی برای مسافرها یا[…]

  • NGC 5139

    NGC 5139 عکاس: محسن شریفی امگا قنطورس (ω Cen) یا ان‌جی‌سی ۵۱۳۹یک خوشهٔ ستاره‌ای کروی است که در صورت فلکی قنطورس قرار[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.