آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

لایه های فوقانی در جوهای غول های گازی مثل زحل ، مشتری ، اورانوس و نپتون  دقیقاً مانند کره زمین گرم هستند.اما بر خلاف زمین ، خورشید خیلی دور از این سیارات بیرونی است تا دمای بالای آن را به خود اختصاص دهد. منبع گرمای آنها یکی از اسرار بزرگ علوم سیاره ای بوده است.

 

تجزیه و تحلیل جدید داده ها از کاوشگر کاسینی توضیحی مناسب برای آنچه در لایه های بالای زحل و احتمالاً غول های گازی دیگر وجود دارد بیان می کند.

جریانهای الکتریکی ، که بر اثر تعامل بین بادهای خورشیدی و ذرات باردار شده از قمرهای زحل ایجاد می شوند ، شکافهای هوایی را القا می کنند و جو فوقانی را گرم می کنند.(مانند نورهای شمالی زمین ، مطالعه شفق قطبی به دانشمندان می گوید چه اتفاقی در جو این سیاره می افتد.)

شفق قطبی در قطب جنوبی زحل در این تصویر با رنگ کاذب قابل مشاهده است. آبی نشان دهنده شفق قطبی است. قرمز-نارنجی تابش نور خورشید است. این تصویر توسط طیف نگاری تصویربرداری فرا بنفش کاسینی (UVIS) در 21 ژوئن 2005 جمع آوری شده است.این اثر ، که در تاریخ 6 آوریل در مجله طبیعت نجوم منتشر شد ، کاملترین نقشه برداری از نظر دما و چگالی جو فوق العاده یک غول گاز است - منطقه ای که به طور کلی از آن کاملاً درک نشده است.

دانشمندان با ایجاد یک تصویر کامل از چگونگی گردش گرما در جو ، می توانند درک کنند که چگونه جریان های الکتریکی شفق قطبی بالای لایه های بالای جو زحل را گرم می کنند و باد را به حرکت در می آورند.
سیستم باد جهانی می تواند این انرژی را که در ابتدا در نزدیکی قطب ها به سمت مناطق استوایی سپرده می شود ، توزیع کند و آنها را تا دو برابر دمای مورد انتظار از گرم شدن خورشید به تنهایی گرم کند.

کارشناس ارشد GIS، ستاره‌شناس آماتور، همکار آسمان شب ایران

نویسنده: محمد صادق فقان پور

کارشناس ارشد GIS، ستاره‌شناس آماتور، همکار آسمان شب ایران

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • Delta Scorpii Sh2-1, Sh2-7، vdb 99

    Delta Scorpii Sh2-1, Sh2-7، vdb 99 عکاس: بیژن مروج الاحکامی صورت فلکی عقرب یکی از صورت های فلکی مهم باستانی است که بسیار مورد توجّه و[…]

  • کاروانسرای قلعه خرگوشی

    کاروانسرای قلعه خرگوشی عکاس: علی عباسی بیش از دو هزار سال پیش، در سراسر خاورمیانه، در مسیر کاروان‌های تجاری، ساختمان‌هایی برای مسافرها یا[…]

  • NGC 5139

    NGC 5139 عکاس: محسن شریفی امگا قنطورس (ω Cen) یا ان‌جی‌سی ۵۱۳۹یک خوشهٔ ستاره‌ای کروی است که در صورت فلکی قنطورس قرار[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.