آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
"ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه در نشست شورای امنیت کشور که با موضوع توسعه بخش فضایی برگزار شد، مطالبه نمود که در سال جاری مبلغی برای ساخت فرودگاه فضایی "واستوچنی" در استان آمور روسیه تخصیص یافته و ساخت آن تسریع شود.
وتین گفت: "از شما می خواهم بیشترین توجه را به تمامی عرصه های اجرای برنامه توسعه فرودگاه های فضایی روسیه داشته باشید و از جمله، کار ساخت فرودگاه فضایی جدید روسی "واستوچنی" فعال شود".

قرار است کارهای آزمایشی و طراحی برای این فرودگاه فضایی طی دو سال انجام شوند و تا سال 2015 اولین دستگاه های فضایی پرتاب شده و از سال 2018 برنامه پروازهای سرنشین دار راه بیفتد. در عین حال روسیه قصد ندارد از فرودگاه فضایی بایکانور امتناع کند که آن را تا سال 2050 از قزاقستان اجاره کرده است.

رئیس جمهور همچنین به ضرورت جذب سرمایه های خصوصی در توسعه صنایع فضایی اشاره داشت. به گفته وی، در بسیاری از قدرت های فضایی، پروژه ها و سازه های فضایی بخشی سودآور برای سرمایه گذاری خصوصی هستند.

رئیس جمهور افزود: بازرگانی روسی آنقدر رشد کرده است که شریکی مطمئن و جدی در اجرای برنامه های فضایی کشور باشد.

پوتین خاطرنشان داشت که روسیه این امکان را دارد که از اجرای پروژه های پرتاب های فضایی به ارائه فناوری های عالی فضایی روی بیاورد.

وی تاکید کرد که سهم روسیه در این بخش باید به مراتب افزایش یابد و خاطر نشان نمود که صحبت درباره نمونه های آماده فناوری های فضایی، خدمات ارتباطی، ردیابی و هواشناسی است. وی خاطر نشان داشت که بهره برداری از فضا، به نوعی سپر دفاعی روسیه است و بواسطه آن می توان از کیفیت جدید ارتباطات و ردیابی، امکان پیشبینی بلایای طبیعی و کسب نتایج علمی جدید بهره برد.

پوتین گفت: برنامه فضایی کارآمد می تواند مهمترین مهره برای توسعه نوآوری در اقتصاد و ایجاد راستاهای علمی و مورد نیاز باشد.
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.