آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 پس از مریخ نوردان روح و فرصت این بار نوبت روبوت آزمایشگاه علمی مریخ ناسا خواهد بود که با نامی عجیب تر از دو مریخ نورد قبلی پای بر سطح مریخ بگذارد.
کنجکاوی نامی است که توسط یک دانش آموز دوازده ساله کانزاسی به نام کلارا ما برای این مریخ نورد غول پیکر، که قرار است در سال 2011 پرتاب شود انتخاب شده، چند ماه پیش مسابقه ای برای پیشنهاد بهترین نام توسط وب سایت ناسا برگزار شده بود که بین بیش از 9000 پیشنهاد این اسم برای این مریخ نورد انتخاب شد. در بین پیشنهادهای خود وب سایت ناسا نام وال-ای یک شخصیت کارتونی روبوت، با فیلمی کارتونی به همین نام که بهترین فیلم انیمیشن در سال 2008 شد نیز به چشم می خورد.
 
artist concept of Mars Science Laboratory

بنابراین مریخ نورد کنجکاوی بزرگترین دست ساخته ی بشر بر روی سیاره ی سرخ خواهد بود. برخلاف دو مریخ نورد قبلی با انرژی هسته ای کار خواهد کرد، و به دنبال نشانه هایی از حیات میکروبی خواهد گشت.
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101

    ابرنواختر کهکشان مارپیچی M101 عکاس: خسرو جعفری زاده ستاره‌ای در همین نزدیکی منفجر شده است و تمام تلسکوپ‌ها برای رصد آن تغییر جهت می‌دهند.[…]

  • آنالما

    آنالما عکاس: پریسا باجلان آنالما شکلی است به صورت عدد هشت لاتین کشیده که با ترسیم موقعیت دقیق، یاعکسبرداری از قرص[…]

  • شَفَق قُطبی

    شَفَق قُطبی عکاس:پریسا عابری شَفَق قُطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.