آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
فضاپیمای كاسینی تصاویری از برخورد بین پرومسوس (یكی از اقمار زحل) و حلقه F ثبت كرد كه موجب ایجاد یك نوار نوری از مواد شده است و گرانش قمر زحل آن را به سمت خود كشیده است.

شكل گیری این نوار و مجراهای تاریك در بازه ای معین تكرار می شوند.در طول هر بار گردش به دور زحل ، كه 14.7 ساعت طول می كشد. هنگامیكه قمر به نقطه ی اوج مداری می رسد و نسبت به حلقه ی F در نزدیكترین حالت قرار می گیرد ، این نوار تشكیل می شود. اما به دلیل اینكه قمر ، سریع تر از ماده موجود در حلقه ،‌به دور زحل می گردد ،‌ این نوار جدید از یك منطقه ی متفتوت در حلقه ، حدود 3.2 درجه كشیده شده است.
 
تصاویر ثبت شده از این رویداد ، مجراهای نواری را نشان می دهند .این تصاویر به دنبال قسمت تاریك حلقه ها از حدود 36 درجه بالای صفحه گرفته شده است (در فاصله 970000 كیلومتری زحل)
 
 http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2008/11/prometheus.bmp
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

  • رد ستارگان دور قطبی بر فراز قله دماوند

    رد ستارگان دور قطبی بر فراز قله دماوند عکاس: هومن اولیایی عکاسی از رد ستارگان، یکی از انواع عکاسی نجومی میدان دید باز است. در این نوع عکاسی،[…]

  • IC 348

    IC 348 عکاس: رضا حکیمی IC 348 (همچنین به عنوان IC 1985 شناخته می شود) یک خوشه ستاره ای باز ۲ میلیون[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.