آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به گزارش مجله مهر، محققان دانشگاه سوری با این کار می خواستند این فرضیه را آزمایش کنند که هیچ کس در فضا صدای جیغ شما را نخواهد شنید! آنها 100ویدئوی ارسالی از مردم سراسر دنیا جمع کردند که هر کدام سعی کرده بود جیغ بلندتری بزند! بعد 10 نمونه از این جیغ ها را انتخاب کرده و با گوشی تلفن هوشمند به فضا فرستادند تا ببینند در جو خلاء وجود دارد یا صدا می تواند لا به لای مولکول‌ها حرکت کند.

اما این محموله عجیب و غریب، تنها محموله ارسال شده به فضا نبوده که دنیا را به تعجب واداشته. در دهه‌های گذشته، اشیای عجیب دیگری هم به فضا فرستاده شده اند. در زیر لیستی از این محموله های عجیب و غریب فضایی را می بینید:

ژوپیتر و دوستان

ناسا در جریان یکی از تحقیقات خود، سه آدمک لگویی را به سیاره مشتری فرستاد تا نمادی باشد برای علم آموزی از سوی کودکان. این سه لگویی که شانس فضایی شدن را داشته اند، سه چهره نمادین از ژوپیتر، ژونو و گالیله هستند. لگوی سمت راست ژوپیتر، خدای خدایان رومی است و در کنار او همسرش ژونو با ذره بینی در دست ایستاده است. سومین لگو هم نماد گالیله ستاره شناس است که در یک دستش تلسکوپ دارد و در دست دیگرش ماکت مینیاتوری مشتری را نگه داشته است.

سخنرانی جناب رئیس‌جمهور

در سال 1977 وقتی ناسا دو کاوشگر وویاگر 1 و 2 را به فضا می فرستاد، یک دیسک طلایی را همراه آنها کرد که روی آن مجموعه ای از موسیقی های ملل و آواهای زمینی مثل صدای باد و باران و دریا ضبط شده بود. علاوه بر این بخشی از سخنرانی جیمی کارتر به همراه 115 عکس هم روی این دیسک ذخیره شده بود. ناسا همراه این دیسک یک کارتریج و سوزن چاپ هم ارسال کرد؛ برای روزی که شاید چاپ عکس ها ضروری شود. این دو کاوشگر هنوز هم در فضا مستقر هستند.

لوح سنگی تاریخی

این لوح سنگی که باستان شناسان آن را در جیمزتاون پیدا کرده بودند، همراه دو سکه قدیمی در سال 2007 با کاوشگر شاتل آتلانتیس به فضا فرستاده شد. به نظر می رسد این لوح زمانی بر بدنه یک کشتی باری نصب بوده باشد.

تجارت فضایی با نامه های جنجالی

وقتی در سال 1971 کاوشگر آپولو15 به ماه فرستاده شد، فضانوردان همراه خود 400 پاکت نامه تمبردار را به ماه بردند تا وقتی آنها را به زمین برمی گردانند، بین عاشقان فضا به مزایده بگذارند! اقدامی که تنبیه ناسا را برای این فضانوردان در پی داشت و منجر به وضع قوانین جدیدی برای جلوگیری از این سودجویی ها شد.

اسلحه ای برای شلیک نکردن

این اسلحله لیزری در سال 2007 با شاتل دیسکاوری به فضا فرستاده شد تا بزرگداشتی باشد برای سی امین سالگرد ساخت مجموعه جنگ ستارگان. این اسلحه لیزری با اسکورت یکی از نیروهای فرودگاه کالیفرنیا که لباسی شبیه چوباکا (گوریل معروف فیلم جنگ ستارگان) پوشیده بود، به هوستون فرستاده شد و در آنجا بعد از حضور در کارناوالی که دیگر شخصیت های نمادین جنگ ستارگان ترتیب داده بودند، به فضا فرستاده شد و بعد از مدتی باز به زمین برگشت.

خاکستر آقای ستاره

جیمز دوهان بازیگری که نقش یک مهندس سفینه فضائی را در مجموعه تلویزیونی پیشتازان فضا بازی می کرد، در سال 2005 از دنیا رفت. او قبل از مرگ درخواست کرده بود تا خاکسترش در فضا پخش شود. کار به ظاهر ساده ای که در عمل خیلی سخت پیش رفت. اولین بار در سال 2007 یک موشک خصوصی خاکستر دوهان را به همراه خاكستر حدود 100 نفر دیگر از جمله گوردون كوپر، ستاره شناسی كه اولین بار در سال 1963 به فضا رفت، با خود به فضا می برد. اما این موشک بعد از پروازی كوتاه به دلیل مشکلات فنی به بیابان های نیومکزیکو سقوط می کند. یک سال بعد، بقایای دوهان با یک راکت به فضا فرستاده می شود اما این بار راکت روی اقیانوس آرام منفجر شد. در نهایت جزئیات خیلی کمی که از خاکستر دوهان مانده بود، در ماموریتی که راکت کلمبیا به فضا فرستاده شد.

سکه‌ای که 30سال بعد به زمین رسید

در سال 1961 فضانوردی به نام گاس گریسوم اولین سفر فضایی خود را انجام داد. او پیش از سفر 5سکه 10سنتی از بچه های دوستان و آشنایان گرفت تا با خود به فضا ببرد و دوباره به زمین برگرداند. علاوه بر این، 3 یک دلار، چند کپسول مینیاتوری و کوچک و دو درجه خلبانی را هم همراهش برد تا وقتی آنها را به زمین بر می گرداند، ارزشی چند برابر پیدا کرده باشند. گاس به فضا رفت اما بعد از 15دقیقه وقتی می خواست به زمین برگردد، متوجه شد درست روی دریای آتلانتیک در حال فرود است. بنابراین اشیایی که همراه داشت حکم وزن اضافه به حساب می آمد و باید آنها را بیرون می انداخت. وقتی دریچه فضاپیمای او به طور ناگهانی منفجر شد، گاس گریسوم دیگر تعلل نکرد و بیرون پرید. او تمام یادگارهای خود را رها کرد و با هلیکوپتر نجات به خشکی منتقل شد. فضاپیمای گاس سی سال بعد از دریا بیرون کشیده شد در حالی که چند تا از سکه ها هنوز در آن بودند!

گلف روی کره ماه

وقتی آلن شپارد ستاره شناس، آخرین دقایق ماموریتش را با آپولو14 روی ماه طی می کرد، به مرکز کنترل ماموریت ناسا خبر داد که یک باتوم و توپ گلف همراه خود دارد. او همان جا روی ماه با توپ و باتوم گلف چند پرتاب انجام داد و وقتی به زمین برگشت، تجهیزات گلفش را به انجمن گلف امریکا اهدا کرد.

قاب عکس خانوادگی

در سال 1972 چالرز دوک به عنوان جوان ترین انسان تاریخ تا آن زمان، راهی ماه شد. با این حال، این لقب برای او کافی نبود چون سعی کرد نامش را از این هم ماندگارتر کند. او یک قاب عکس کوچک از خانواده خود به همراه برد و روی سطح ماه گذاشت و برای این که به دیگران اثبات کند این کار را کرده، از قاب عکسش روز ماه عکس گرفت و به زمین آورد. او پشت قاب عکسش نوشت: «این خانواده فضانورد دوک از سیاره زمین است.»

عروسک «باز لایتیر» کارتون داستان اسباب بازی ها

این عروسک در یکی از ماموریت های دیسکاوری در سال 2008 به فضا فرستاده شد و به مدت 450 روز در ایستگاه بین المللی فضایی مستقر بود تا در نهایت در سپتامبر 2009 به زمین برگشت. او بعدا به دیزنی لند رفت و حالا در آنجا نگهداری می شود.

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

  • Ngc6888

    Ngc6888 عکاس: بیژن مروج الاحکامی سحابی NGC 6888 که به نام سحابی هلالی نیز شناخته می شود، یک حباب با قطر[…]

  • آسمان شب نیم کره جنوبی

    آسمان شب نیم کره جنوبی عکاس: بابک تفرشی نیم‌کره جنوبی آسمانی یا ستاره‌های آسمان جنوب (از دید بیننده زمینی) ، بخشی از یک منطقه نجومیِ[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.