آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی

به‌روزرسانی در دست انجام است

بازدیدکنندگان گرامی،
در تلاش هستیم سایت آسمان شب ایران را با Joomla 4 بازسازی کنیم. از این رو تا پایان کار ما شاید بخش‌هایی از سایت درست نمایش داده نشوند. برای این از شما پوزش می‌خواهیم. آسمان شب ایران در روزهای آینده بهتر از گذشته در دسترس شما خواهد بود.

ماه نیمه یا تربیع یکی از جذابترین چهره‌های ماه در اهله این قمر زیبا است. تربیع دوم ماه روزدوشنبه 8 شهریور 1400 ساعت 11 و 43 دقیقه به وقت ایران روی می‌دهد، بنابراین بامداد این روز بهترین زمان برای دیدن تربیع دوم ماه است که در میان خوشه پروین و قلائص جای دارد و نمای دیدنی را پدید خواهد آورد


یکشنبه 7 شهریور 1400، ماه در 23 و 30 دقیقه به وقت مرکزی ایران با فاز 54.9 از افق شرقی طلوع می‌کند و رفته رفته با گذشت زمان و با توجه به کاهنده بودن فاز ماه، تا قبل از طلوع خورشید به فار 52 درصد خواهد رسید که به آن تربیع دوم می‌گویند. نمای زیبای این رویداد در میان خوشه پروین و قلائص، یکی از سوژه‌های مناسب برای عکاسی است.
خوشه قلائص یا همان سر گاو (ثور) از ستارگان پرنوری تشکیل شده است که ستاره‌ی اصلی آن، چشم گاو یا الدبران است. این ستاره یک غول سرخ از قدر 0.5 است که در فاصله 63 سال نوری از ما قرار دارد.

celestron banner 02

iranoptic 03