آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
 AAVSO علاوه بر اطلاعیه 367 و اطلاعیه ویژه 127 و 141 , خواستار رصد نواختر بازگردنده υ – عقرب در شامگاه , قبل از مقارنه آن با خورشید در اواخر سال 2009 شد. این مشاهدات با پشتیبانی بلند مدت Dr . Bradley Schaefer (LSU) برای به دست اوردن مشخصات این نواختر سریع قبل از غروب آن همراه است.
اطلاعیه ویژه 171 AAVSO : در سال 2008 آخرین رصد υ – عقرب در 2 نوامبر 2008 در استرالیا صورت گرفت. از رصدگران دعوت می شود تا هر کاری که می توانند برای رصد υ – عقرب در نزدیکی خورشید انجام دهند. برای این پروژه ضعیف ترین رصد ها نقاط قوت مهمی به شمار می روند و از همه رصدگران برای ارسال گزارش رصد خود بدون معطلی به وب سایت AAVSO دعوت می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با عملیات υ – عقرب و اهداف علمی آن می توانید به لینک زیر مراجعه کنید :
http://www.aavso.org/news/usco.shtml
υ - عقرب در مختصات زیر واقع می باشد :
میل : 17:52:43-    بعد : 16:22:30.80
نقشه طراحی شده از υ – عقرب برای همکاری با AAVSO  :
http://www.aavso.org/observing/charts/vsp/index.html?pickname=U%20Sco
υ - عقرب در شمال قلب العقرب واقع شده و یکی از مشهورترین نواخترهای بازگردنده و یکی از سریع ترین شناخته شده هاست. توانایی رصد قدر 8 و 9 به بالا در کمتر از 6 ساعت,  توسط رصدگران اختصاصی این را پیشبینی می کرد که در سال 2009 باید شاهد انفجار انتقام جویانه این ستاره متغیر وابسته به تحولات عظیم باشیم .
Bradley E. Schaefer از محققان Sky & Telescope می گوید : من محاسبه کرده بودم که این نواختر بازگردنده واقع در شمال قلب العقرب و شرق سر عقرب در یکی از ماه های اخیر منفجر می شود. حدس من بر مبنای عکس های قدیمی بایگانی شده و اطلاعاتی از سوی ستاره شناسان آماتور بود. این یک فرصت طلایی برای آماتورها و حرفه ای هاست تا به مطالعه ساعات اولیه یک نواختر جوشان بپردازند و همچنین یک آمادگی و پیشرفت برای عملیات های رصدی می باشد.
هنگامی که رصدخانه های حرفه ای و ماهواره های کاوشگرناسا در حال گرداوری اطلاعات درباره هر نوع انفجار قابل امکان باشند , فرصتیست برای رصد های آماتوری . همین طور که داشتن ابزار حرفه ای رصد و داشتن اعتبار و نام نشان برای ستاره شناسان حرفه ای , عالی به نظر میرسد، اما توجه داشته باشید که انها قادر نیستند که در طی 24 ساعت شبانه روز مدام در حال رصد باشند! به همین دلیل احتمال اینکه یکی از فوران های عمده توسط رصد گران آماتور که در این زمینه فعالیت میکنند، رصد و ثبت شود بسیار زیاد است. Brad میگوید: در سه فوران آخری رصد گران آماتور تقریبا کل منحنی های نوری را ثبت و ارائه کردند. حال با کمی اخطار و اطلاع قبلی جهت آمادگی و همچنین با کمی شانس و اقبال فوران بعدی" υ – عقرب " میتواند بهترین سند و رکورد از فوران نو اخترها را ارائه کند که در نوع خود میتواند بی نظیر باشد .
لطفا گزارش تمام رصد های خود را بدون معطلی با نام U SCO به پایگاه AAVSO ارسال کنید.

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان شب ایران را پیش چشمان شما خواهیم آورد