آموزشگاه آنلاین ستاره‌شناسی: آموزش ببینید، تلسکوپ جایزه بگیرید! نام‌نویسی
http://www.dailygalaxy.com/photos/uncategorized/2007/08/07/asteroid_2_2.jpg سیارکی 5-1 متری ، روز دوشنبه در رصدخانه ی آریزونا کشف شد. دانشمندان پیش از ورود این جرم آسمانی حدس زدند که احتمالا این سیارک پس از ورود به اتمسفر زمین ، تبخیر خواهد شد. سیارک 2008TC3 هیچ خطری برای ساکنین زمین نداشته و پیش از برخورد با زمین خواهد سوخت. همچنین آفریقای شرقی مکانی مناسب برای مشاهده ی این جرم به صورت یک آذرگوی بسیار درخشان پیش بینی شده بود.
 
پیش از وقوع رویداد
دکتر Timothy Spahr مدیر مرکز خرده سیارات اتحادیه ی بین المللی نجوم گفت :" ما بر این نکته تاکید داریم که این جرم هیچ تهدیدی برای ساکنین زمین به شمار نخواهد رفت.ما از این جهت هیجان زده ایم که توانسته ایم برای اولین بار ورود جرمی آسمانی به اتمسفر کره ی زمین را پیش بینی کنیم.

هنگامیکه یک شهابوار ( جرم جامد کوچکی که معمولا به اندازه ی دانه ی شن است و در گردش به دور خورشید با زمین مواجه می شود.) وارد اتمسفر می شود ، هوا فشرده شده و این فشار ، هوا و جرم را گرم می کند و سرانجام موجب درخشندگی و تبخیر جرم میشود.با شروع تابش ، جرم را شخانه(شهابواری که در جو می سوزد و از خود نور ساطع می کند یا تیر شهاب) می نامند.

 
پس از وقوع رویداد

در پی ورود سیارک به اتمسفر زمین ، گزارش هایی منتشر شده که در اینجا به یکی از آنها می پردازیم:
Jacob Kuiper  :" حدود سی دقیقه پیش از برخورد با اتمسفر ، من مامور Air-France_KLM در فرودگاه آمستردام را با خبر کردم و احتمال مشاهده ی یک آذرگوی بسیار درخشان را به آنها نوید دادم و خوشبختانه پس از برخورد تاییدیه ای دریافت کردم که بیان می کرد در فاصله 750 مایل جنوب غربی مکان پیش بینی شده ، تابش نورانی کوتاهی مشاهده شده است .

سیارک 2008Tc3 در 6 اکتبر توسط اخترشناسانی که در حال استفاده  از تلسکوپ مونت لیمون در آریزونا بودند ، کشف شد.چنین سیارکهایی با این اندازه ، هر چند ماه یک بار با اتمسفر زمین برخورد می کنند اما این اولین باری بود که چنین برخوردی از قبل پیش بینی شد.
مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

نویسنده: خسرو جعفری زاده

مدیر وب سایت آسمان شب ایران، عکاس آسمان شب

celestron banner 02

iranoptic 03

هر هفته یک چهره از آسمان

  • هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴

    هلال صبحگاهی جماد الاول ۱۴۴۴ عکاس: محمد سلطان الکتابی جمادی الاول، پنجمین ماه سال هجری قمری است.جمادی‌ از ریشه ‌جمادا (جَمُدَ) به ‌معنای ‌انجماد، سرمای ‌سخت ‌و[…]

  • رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی

    رد ستارگان بر فراز کاخ باستانی عکاس: حمیدرضا اسماعیل سخن عکاس:اینجا کاخ تچر و کاخ انحصاری داریوش اول، شاه بزرگ امپراتوری هخامنشی است. من و داریوش[…]

  • کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱

    کسوف جزئی سوم آبان ۱۴۰۱ عکاس: مهیار مرادی چافی خورشیدگرفتگی یا کُسوف یا خورگرفت، هنگامی رخ می‌دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد[…]

رویدادهای آسمان شب را در ایمیل خود دریافت کنید.


Receive HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

فروشگاه

برای پشتیبانی از سایت آسمان شب ایران ابزارهای ستاره‌شناسی خود را از فروشگاه ایران اپتیک خریداری فرمایید، با سپاس از شما دوستان و همراهان گرامی.